Facebook Google+ Twitter

"Nasz Dziennik" - Federalne orzecznictwo jest warte większej uwagi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-21 07:27

Konstytucjonalista, senator PiS Piotr Andrzejewski uważa, że należy rzetelnie zapoznać się ze skargą niemieckich prawników, którzy wyłożyli swoje opinie odnośnie traktatu z Lizbony w Trybunale Konstytucyjnym.

Senator mówi "Naszemu Dziennikowi", że nie można dać organom unijnym otwartych, niedopowiedzianych i blankietowych kompetencji do podejmowania decyzji ponad uprawnieniami parlamentów krajowych.

Senator przypomina, że zgodnie z konstytucją Polska może - na podstawie umowy międzynarodowej - przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Podkreśla, iż zapisy traktatu lizbońskiego zakładają, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość, by odstąpić od zasady jednomyślności i przejść na system większościowy, a mocą tych decyzji można rozszerzyć kompetencje UE. Zdaniem senatora Andrzejewskiego należy przyjąć zasadę, że jeżeli nawet UE sama rozszerzy swoje kompetencje, to taka decyzja nie wiąże Polski, dopóki zgody na to nie wyrazi polski parlament.

Piotr Andrzejewski sugeruje, że niezależnie od tego, jak będą przebiegały sprawy w Irlandii czy Niemczech Polska powinna się wstrzymać z przyjęciem traktatu do czasu, wydania orzeczenia przez nasz Trybunał Konstytucyjny. Senator rozważa jeszcze inną możliwość - wprowadzenie ustawy precyzującej, że wszystkie decyzje organów europejskich mogą wejść w życie na terenie państwa polskiego dopiero wtedy, kiedy w tym zakresie wypowie się w drodze ustawy polski parlament.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.