Facebook Google+ Twitter

"Nasz Dziennik" - Kryzys finansowy i demograficzny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-29 07:26

Rząd nie ma skutecznej polityki gospodarczej w walce z kryzysem, dlatego kraj wciągany jest w spiralę zadłużenia - alarmują ekonomiści na łamach "Naszego Dziennika".

Gazeta podkreśla, że za kryzysem finansowym i gospodarczym podąża inny, znacznie groźniejszy - kryzys demograficzny. Zadłużanie finansów publicznych, chaotyczne cięcia wydatków budżetowych, lekceważenie negatywnych zjawisk demograficznych, wypychanie młodych za granicę - wylicza "Nasz Dziennik" - grozi niewypłacalnością systemu emerytalnego i zdrowotnego.

W tym roku dług publiczny przekroczył już ustawową barierę ostrożnościową 50 procent PKB i sięgnął grubo ponad 600 miliardów złotych. Po nowelizacji budżetu resort finansów podwyższył prognozę zadłużenia finansów publicznych z 51 do 51 i pół procent PKB. W tym roku dochody podatkowe budżetu okazały się mniejsze od zakładanych o blisko jedną piątą, a kryzys przecież dopiero do nas dotarł - zaznacza "Nasz Dziennik".

Gazeta dodaje, że problemem jest też starzenie się społeczeństwa. O ile jeszcze w 2007 roku populacja w wieku poprodukcyjnym stanowiła około 16 procent społeczeństwa, to - jak przewidują demografowie - w 2035 r. wzrośnie do 27 procent.

"Nasz Dziennik" podkreśla, że większa liczba seniorów to nie tylko większe wydatki na zaopatrzenie emerytalno-rentowe, ale także konieczność wygospodarowania gigantycznych pieniędzy na świadczenia zdrowotne, opiekuńcze i rehabilitacyjne. Tymczasem w Polsce rodzi się za mało dzieci, by te wydatki w przyszłości sfinansować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.