Facebook Google+ Twitter

"Nasz Dziennik" - przemoc sposobem na lokum

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-10 07:25

"Nasz Dziennik" pisze, że przyjęcie zapisów rządowego projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może otworzyć furtkę do nadużyć.

Niektórym może wręcz zależeć na uzyskaniu tak zwanej niebieskiej karty, bo przyczyni się ona do otrzymania pomocy w uzyskaniu samodzielnego mieszkania, niezależnie od kryterium dochodowego.

Zdaniem socjologa Antoniego Szymańskiego projekt otwiera furtkę do wykorzystywania przemocy do odnoszenia korzyści. Chodzi o zapewnienie o udzielaniu pomocy w uzyskaniu samodzielnego mieszkania bez zawężania jej do osób o określonej przeciętnej dochodów oraz bez określenia, o jaką przemoc chodzi. Antoni Szymański przekonuje, że spowoduje to wręcz zainteresowanie niektórych osób tym, by założono im niebieską kartę, ponieważ będzie pomocna w uzyskaniu mieszkania.

Podobnie sprawę widzi poseł Jan Filip Libicki z Koła Parlamentarnego Polska Plus. Zauważa on, że proponowane zapisy mówią, że ofiara przemocy ma prawo do lokalu. Przekonuje, że jeśli są ludzie, którzy nie mają prawa do mieszkania jako normalna rodzina, to może dojść do sytuacji, w których będą oni świadomie prezentować siebie jako dotkniętych przemocą, tylko po to, by otrzymać lokal. Dodaje, że doświadczenie pokazuje, iż nieprzemyślane i nieprecyzyjne rozwiązania są skrzętnie wykorzystywane, a przykładem tego są na przykład fikcyjne rozwody w związku z przepisami stanowiącymi o pomocy dla matek samotnie wychowujących dzieci.

Więcej w "Naszym Dzienniku".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.