Facebook Google+ Twitter

"Nasz Dziennik" - wszystko o lustracji Kwaśniewskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-01 07:57

"Nasz Dziennik" informuje, że w periodyku IPN "Aparat represji w Polsce Ludowej w latach 1944-1989" ukaże się dziś tekst o agenturalnej przeszłości Aleksandra Kwaśniewskiego. Znajdą się w nim nowe dokumenty, które nie były badane przez Sąd Lustracyjny w 2000 roku. Były prezydent w latach 1983-1989 miał być zarejestrowany jako TW "Alek".

Publikację tekstu przesuwano już kilkakrotnie, a Instytut Pamięci Narodowej utrzymywał w tajemnicy jego autora. Według portalu wprost24, jest nim Piotr Gontarczyk, zastępca dyrektora biura lustracyjnego Instytutu.

Tekst omawia dokumenty znajdujące się w IPN, dotyczące powiązań byłego prezydenta z SB. Są tam też nowe dokumenty nieznane Sądowi Lustracyjnemu. Aleksander Kwaśniewski wielokrotnie deklarował, że nie obawia się publikacji IPN. Podkreślał, że nie był agentem o pseudonimie "Alek". Wie, która osoba nosiła ten pseudonim, ale nie chce tego ujawnić.

W 2000 roku Sąd Lustracyjny orzekł, że Kwaśniewski złożył prawdziwe oświadczenie, iż nie był agentem SB, rozstrzygając pojawiające się wątpliwości na korzyść prezydenta. "Nasz Dziennik" przypomina, że sąd stwierdził jednak, iż numer tajnego współpracownika o kryptonimie "Alek" w dzienniku rejestracyjnym SB był identyczny z tym przypisanym w dzienniku koordynacyjnym osobie Kwaśniewskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.