Facebook Google+ Twitter

Nasz świat kontra świat magii

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-09-30 13:24

J.K. Rowling, pisząc cykl współczesnych powieści o Harrym Potterze stała się sławna niemalże z dnia na dzień. W czym tkwi fenomen tej powieści, że - mimo licznych głosów krytyki - sięgają po nią wszyscy, a zwłaszcza młodzież?

Najprostsza odpowiedź: jesteśmy tak zmęczeni nijaką i szarą codziennością, że z chęcią wkraczamy w świat, który przyciąga tajemniczością. I nieważne, że to tylko fikcja. Ważne, że dobro, miłość i przyjaźń są tam najważniejszymi wartościami. Tego często poszukujemy w książkach. Czytamy powieści, w których odnajdujemy lustrzane odbicie samego siebie. Lubimy, gdy bohaterowie zmagają się z podobnymi do naszych problemami. Dlatego z chęcią - głównie młodzi ludzie - sięgają po "Harry'ego Potterra". Mimo że doskonale wiedzą, że to książka fantasy, to utożsamiają się z jej bohaterami. Ich przeżycia, problemy, radości nie różnią się przecież od naszych. No, może poza tym, że my, w przeciwieństwie do nich, nie musimy na co dzień walczyć z czarną magią...

"Dojrzewanie" powieści wraz z czytelnikami

Harry Potter jest postacią, która żyje i dojrzewa z czytelnikami. Jego problemy, uczucia, poglądy nie mogą być obce. Książka trafia do wiernej i wciąż tej samej grupy fanów. Od ukazania się pierwszego tomu powieści minęło pięć lat. Wtedy skierowana była ona do dziesięcio- i jedenastolatków. To właśnie dzieci w tym wieku najchętniej sięgały po "Harry'ego". Przez pięć lat czytelnicy bardzo się zmienili. Ich ulubiony bohater nie mógł wobec tego pozostać w tyle. Zaczął się rozwijać, dojrzewać, by powieść ciągle była atrakcyjna i wciągająca dla tej grupy fanów, którzy z Harrym są od początku.

Mroczny tom szósty

Niecały rok temu ukazała się - przedostatnia - szósta część przygód o czarodziejach. Powieść z tomu na tom i z rozdziału na rozdział jest coraz bardziej straszna i przygnębiająca. Teraz to skomplikowana, wielowątkowa historia siedemnastolatka, która właśnie do siedemnastolatków ma przemawiać.

Pokolenie Harry'ego?

Warto się zastanowić, czy nie mamy przypadkiem do czynienia z pewnym wyjątkowym zjawiskiem: pokoleniem dzieci, dla których Potter był i jest pewnego rodzaju wzorcem. Będą oni swoje dzieciństwo pamiętać przez pryzmat książek J.K. Rowling. Nie wydaje mi się jednak, by było to złe. Wręcz przeciwinie. Rzeczywistość jest i tak wystarczająco bura. Niech chociaż wspomnienia będą magiczne...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

magia i spirytyzm jakze dziś modne a przecież nie popiera ich Pismo Swięte

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chiny to ciekawy kraj. Czy psycholog może wytłumaczyć, dlaczego Chini zabronili wydania HP w Chinach? Podobno ma kiepski wpływ na psychikę dzieci?

Komentarz został ukrytyrozwiń

koffanie , mi sie podobało i wiesz dlaczego dostajesz 5:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kasiu, nie przejmuj się minusami, bo tu niektorzy działają z ukrycia. Dobry tekst na rozpoczęcie, pisz dalej! Bo przecież każda książka, a także niektóre artykuły na W24 to magia słowa. Udanego czarowania!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.