Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7299 miejsce

Nasza Klasa może wykorzystać zdjęcia użytkowników

Użytkownicy Naszej Klasy dostali ultimatum. Albo zgodzą się na wykorzystywanie zdjęć i danych przez administratorów, albo... zostaną usunięci.

Nowy regulamin NK jest trudny do zaakceptowania / Fot. screenUżytkownicy serwisu znanego od początku pod nazwą Nasza Klasa wpadli w konsternację. Pierwszym zaskoczeniem jest zmiana nazwy na NK. Po drugie, zdziwiły ich zapisy w nowym regulaminie, który rzekomo ma zwiększyć bezpieczeństwo. Tymczasem każdy użytkownik musi wyrazić zgodę m.in. na wykorzystywanie danych osobowych i wizerunków zamieszczanych na zdjęciach serwisu. W przeciwnym wypadku zostanie wyrzucony z grona użytkowników.

Przetwarzanie danych do celów marketingowych

NK chce wykorzystywać dane osobowe "w celach statystycznych i marketingowych (w szczególności w celu promowania usług i produktów kontrahentów bezpośrednich i pośrednich Spółki w ramach usług świadczonych przez Spółkę)(...)". O co chodzi w praktyce? Nie wiadomo. Być może dane posłużą reklamodawcom NK do użycia adresu e-mail lub numeru telefonu?
NK zapewnia jednocześnie, że dane nie zostaną udostępnione osobom trzecim.

Użytkowniku, śledzimy twoje czyny

Ruch każdego użytkownika będzie mógł być śledzony. Użytkownik musi zaznaczyć: "(...) wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę "Nasza Klasa Sp. z o.o.” (...) moich danych związanych z aktywnością w portalu (...) w celach reklamowych, badania rynku oraz badania zachowań i preferencji w ramach Serwisu z przeznaczeniem wyników tych badań na potrzeby polepszenia jakości usług świadczonych w ramach Serwisu przez Spółkę(...)." Tutaj widać dość jasno, że użytkownicy będą "targetowani", czyli selekcjonowani pod odpowiednich reklamodawców.

"Zdjęcia wykorzystywane poza serwisem"

Najwięcej kontrowersji budzi jednak punkt, w którym NK mówi o wykorzystaniu zamieszczanych zdjęć. "Wyrażam zgodę na nieodpłatne przetwarzanie i wykorzystanie (...) mojego zdjęcia głównego (w tym wizerunku) umieszczonego w ramach portalu prowadzonego pod adresem nk.pl (...) wraz z imieniem, nazwiskiem lub pseudonimem w celu umożliwienia prawidłowego i pełnego funkcjonowania świadczonych przez Spółkę usług lub funkcjonalności, jak również w celach reklamowych Spółki i jej kontrahentów, w ramach Serwisu lub poza Serwisem (..)."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Jak Nowak
  • Jak Nowak
  • 19.01.2012 00:37

Udostępnianie zdjęć poza portalem to był punkt zwrotny w życiu naszej klasy. Masa ludzie skasowała swoje konta, w tym wielu moich znajomych, ja sam również podjąłem decyzję o pożegnaniu się. Po części z powodu szybkiego przeradzania się naszej klasy w serwis typu fotka.pl, a po drugie skoro ponad połowa znajomych z którymi kontaktowałem się przez nk usunęła swoje konta, to ciągnięcie tego nie miało już zwyczajnie sensu. Wierzę, że twór o nazwie "NK" niedługo umrze śmiercią naturalną, czyli z powodu niedostatku użytkowników. "Nasza Klasa" umarła niestety już dawno dawno temu, od kiedy wprowadzono Śledzika, oceny zdjęć, prezenty, eurogąbki i tym podobne bzdety. Szkoda, że tak się skończyło, bo wcześniej zdążyłem przyzwyczaić się do tego portalu i był naprawdę ciekawy, ale nic nie trwa wiecznie. Wszystko prędzej czy później wykorzysta, skonsumuje i zniszczy komercja, takie życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.07.2010 11:12

Witam serdecznie Panie Redaktorze

Dnia 23 lipca 2010r nk przegrała ze mną proces o ochronę dóbr osobistych.
musi zapłacić 10 tys zł zadośćuczynienia i przeprosić. nk wprowadzała w błąd nie tylko mnie ale nawet sąd!!skandal!!
Chętnie udzielę wszelkich informacji. Chcę by ta sprawa ujrzała światło dzienne. Nasza klasa nie spełnia decyzji GIODO.
Sprawa bardzo skomplikowana. Walczyłem kilkanaście miesięcy.Wygrałem, teraz chce ostrzec wszystkich przed niebezpieczeństwem nk i ich zakłamaniem.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja sama zostawiłam na swoim profilu tylko 2 zdjęcia, a całą resztę skasowałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"By móc w pełni korzystać z serwisu nk.pl, wymagane jest zaakceptowanie regulaminu i wszystkich zgód. Prosimy, rozważ swoją decyzję raz jeszcze."

albo zgadzamy sie na wszystko albo do widzenia

"Dodam również, akceptacja zgód jest niezależna od akceptacji regulaminu."

chyba Pani rzecznik mija sie z prawda, brak nawet jednego "ptaszka" oznaczajacego akceptacje oznacza komunikat ktory zacytowałem na wstępie

Komentarz został ukrytyrozwiń

*obrócą
przepraszam za błąd, wszystko przez tych adwokatów;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja już wykasowałam wszystkie zdjęcia z n-k. Nie chcę narzekać, ale przez naszą-klasę można sobie naprawdę narobić kłopotu np. w sprawach sądowych. Jeśli ktoś stara się o odszkodowanie powypadkowe to naprawdę radzę uważać, nawet nieaktualne zdjęcia mogą być źle zrozumiane przez szanownych strażników sprawiedliwości... adwokaci to hieny wszystko obrucą "kota ogonem".

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dodam również, akceptacja zgód jest niezależna od akceptacji regulaminu. Dlatego oświadczenia zawarte w zgodach zawierają powołanie dokładnej podstawy prawnej niezależnie od regulaminu."
Mnie się nie udało oddzielić. Otrzymałam info, że za 30 dni umowa zostanie rozwiązana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie redaktorze,
Ponieważ w swoim artykule zadaje Pan wiele pytań związanych z NK, spieszę dostarczyć odpowiedzi.
Pragnę uspokoić Pana, że składowanie i przetwarzanie danych osobowych odbywa się w NK zgodnie z poszanowaniem litery prawa.

Działania podjęte przez naszą firmę zmierzają do tego, aby umożliwić Użytkownikom korzystanie z platformy komunikacyjnej nk.pl w sposób pełny, a między innymi do wdrażania przez nas nowych funkcjonalności i usług, jak również dla świadczenia samej usługi serwisu, konieczne jest pozyskanie zgód zaproponowanych Użytkownikom.
Wspomniane zgody są nieodzowne dla usług, które będą integralną częścią portalu. W przypadku braku ich akceptacji, nie będziemy mogli ich świadczyć. Dane takie jak zdjęcie, imię, nazwisko będą potrzebne przede wszystkim dla usług, które wdrażamy już niebawem. Tymi funkcjonalnościami będą m.in. widżety - dostępne również poza NKoraz gry (w grach pojawiać się będzie m.in. zdjęcie Użytkownika z gry korzystającego). Nadmienię także, że funkcjonalność ta jest już na etapie testów - do wczoraj wybrana grupa naszych Użytkowników może testować pięć propozycji.

Odnośnie Pana dywagacji związanych ze "śledzeniem Użytkowników", wyjaśniam, że zbieranie tego typu informacji to standardowe działanie stosowane przez każdego właściciela strony. Pamiętając jednak o zachowaniu prywatności naszych Użytkowników wspomniane akcje realizowane są na anonimowych zbiorach. Zbieranie takich danych w przypadku NK służy ulepszaniu serwisu i dostosowywaniu go do sposobów eksploatacji przez Użytkowników.

Nawiązując do kolejnego tematu przez Pana poruszanego, prosimy pamiętać, że NK nie udostępnia danych osobowych kontrahentom, o czym też donosimy w regulaminie, stosownych zgodach oraz polityce prywatności. Wykorzystywanie danych w obrębie NK oraz poza Serwisem dotyczy przede wszystkim funkcji, które będę integralną częścią NK, ale które Użytkownicy będą mogli jednocześnie wykorzystać na swoich prywatnych stronach, np. widżety. By Użytkownik mógł zainstalować te ramki na swojej stronie i w ich obrębie mógł prezentować część aktywności swoich znajomych z NK, jego znajomi muszą wyrazić na to zgodę.

Jeśli chodzi o usuwanie kont i jednoczesne nieusuwanie danych - otóż każdy Użytkownik zgodnie z zapisami ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną ma prawo żądać usunięcia swoich danych i oczywiście NK jest zobowiązana to uczynić. Dane nie są jednak usuwane automatycznie przy skasowaniu konta, m.in. z troski o bezpieczeństwo pozostałych Użytkowników. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że ktoś zakłada na NK konto i próbuje wyłudzić od innych Użytkowników pieniądze, udaje mu się dokonać przestępstwa i z miejsca skasować konto oraz wszelkie dane, które pozwoliły by policji ustalić, kim jest sprawca. Stąd nieodzowne jest rozdzielnie dwóch procesów wzmiankowanych na początku ustępu.

Dodam również, akceptacja zgód jest niezależna od akceptacji regulaminu. Dlatego oświadczenia zawarte w zgodach zawierają powołanie dokładnej podstawy prawnej niezależnie od regulaminu.

Joanna Gajewska, rzecznik NK

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.