Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4765 miejsce

Nasza wiedza o Indianach jest stereotypowa. Dlatego w Poznaniu znów rozpoczyna się festiwal Made in Native America

Ciekawa impreza szykuje się w Poznaniu. Od 10 do 12 czerwca potrwa w stolicy Wielkopolski III Festiwal Kultur Indiańskich "Made in Native America''.

 / Fot. Maciej Urbanowski (aip)Pierwszego dnia w kinie Muza (od godziny 17) odbędzie spotkanie z Leszkiem Michalikiem, autorem książek o kulturach Indian, duchowości oraz legendach, honorowym członkiem Stowarzyszenia Metysów i Indian Bez Statusu w Kanadzie. Wieczorem przewidziano pokaz filmu. Sobota i niedziela to głównie spotkania w Ogrodzie Botanicznym. Od 15 do 18 odbywać się mają między innymi prezentacje potraw Indian różnych plemion Ameryki Północnej - techniki ich przyrządzania, ale także kulturowy i duchowy aspekt ich tworzenia i wykorzystywania.

Jednym z głównych punktów ma być degustacja zupy "Trzy siostry”. Pokazowi będzie towarzyszyła opowieść Jacka Gawrońskiego o kulturowych aspektach indiańskiej gastronomii i pokaz tańców w wykonaniu Radka Kokopelli. W niedzielę natomiast zaplanowano „Etnobotaniczną wyprawę za ocean, czyli rośliny użytkowe Indian. Miedzy tradycją a współczesnością”. Odbywać się ma także w ogrodzie w godzinach od 11 do 14. Pomysłodawcą festiwalu jest Krzysztof Mączkowski, znany poznański ekolog i miłośnik Indian.

- Większość naszych wyobrażeń o Indianach jest mocno uproszczona, bo opiera się na fikcyjnych romantycznych postaciach w rodzaju Winnetou, stereotypach z westernów czy ulicznych grajkach - stwierdza. - To tak, jakby wiedzę o II wojnie światowej czerpać z seriali o por. Klossie i czterech pancernych! - dodaje Krzysztof Mączkowski.

Marcin Idczak (aip)Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.