Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34569 miejsce

Nasza-klasa.pl - wirtualny powrót do przeszłości

W listopadzie mija rok od uruchomienia portalu nasza-klasa.pl. Pomysł grupy studentów z Wrocławia okazał się hitem polskiego Internetu. W ciągu zaledwie 12 miesięcy istnienia na NK zalogowało się ponad milion internautów!

logo NK / Fot. www.nasza-klasa.plOprócz profili użytkowników, w portalu dostępne są zdjęcia (już ponad 10 milionów!). Dzięki temu można sprawdzić, czy poznalibyśmy starych znajomych na ulicy. Twórcy umożliwili również wysyłanie wiadomości (szacuje się, że wygenerowano ich już ponad… 100 milionów). Jedną z ostatnich nowości jest funkcja „niezapominajka”, umożliwiająca automatyczne powiadamianie o urodzinach znajomych.

- Taka strona to świetna rzecz. Można odnaleźć znajomych, z którymi już dawno straciliśmy kontakt – podkreślają wszyscy zapytani przeze mnie użytkownicy. – Odnajdywanie przyjaciół, z którymi nie widziałem się od prawie 10 lat jest niesamowicie ekscytujące. Nasze losy różnie się potoczyły, niektórzy z nas mają już swoje rodziny, inni robią rzeczy, których nigdy bym się nie spodziewał… - przyznaje Kamil, który kilka lat po wyprowadzeniu się z rodzinnych Gliwic odnowił kontakty z ludźmi z podstawówki. Teraz wystarczy tylko… spotkać się w realnym świecie.

O fenomenie naszej-klasy.pl rozmawiałam z Julitą Podruczną, doktorantką w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

Czy portal nasza-klasa.pl jest w przestrzeni internetowej czymś wyjątkowym?
Serwisy społecznościowe powstają od kilku lat. Wystarczy wspomnieć choćby MySpace, Grono.net czy Linked.In. Jednakże na tle pozostałych NK to prawdziwy fenomen. Łączy bowiem w sobie typowe funkcjonalności systemów networkingowych (wyszukiwanie i zawieranie znajomości) z możliwością odszukania towarzyszy ze szkolnej ławy.

Dlaczego jest on tak popularny?
Z psychologicznego punktu widzenia najważniejszym motywem, jaki towarzyszy ludziom korzystającym z serwisów tego typu jest motyw afiliacji, czyli bycia w grupie z ludźmi, z którymi łączą nas wspólne doświadczenia. NK ułatwia kontakt z osobami, których nie widzieliśmy od lat – ze studiów, z liceum, a nawet z przedszkola. Innymi słowy, towarzyska i społeczna natura człowieka sprawia, że chętnie sięgamy po tego typu narzecza w celu budowania sieci społecznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

michalkiewicz Ruta
  • michalkiewicz Ruta
  • 18.02.2011 20:04

Prosze o informacje... dlaczego nie otrzymuje powiadomiem
o urodzinach na "nasza-klase"pomimo wlaczenia funkcji na stronie edycji.?

Komentarz został ukrytyrozwiń

a propos ilości użytkowników NK - wzrosła do dwóch milionów, szkoda, że w portalu nie ma licznika, który pozwalałby na bieżąco śledzić ich liczbę

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Basiu :-), to temat, który i ja chciałam podjąć (11 listopada - w rocznicę), ale ten chroniczny brak czasu...
Temat interesujący! Potrzebny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

super zapisałem się niedawno do moich szkół;-) koleżanka dała mi cynk;-) fajna sprawa;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło się czytało. (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja dzięki Naszej Klasie nawiązałam kontakt z ludźmi z podstawówki... obecnie, delikatnie to ujmując- rozproszonymi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ajnk
ojoj;]

a tak naprawde patent jest i tak, jak zwykle amerykański, prochu chłopaki nie wymyslili;]

do tego wpisuje ładnie w kombatanctwo, które ludzi jakoś lubią.
ja nie lubię;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałbym poinformować, że serwis "nasza klasa" nie jest czymś odkrywczym. 1 czerwca 2005 roku w internecie zaczął funkcjonować m.inn. serwis Klub Absolwentów i Przyjaciół I LO w Giżycku, ( www.klub.pol.info.pl) którego jestem pomysłodawcą i współtwórcą . Intencją jego powstania było właśnie ułatwienie nawiązania kontaktów po latach absolwentom gizyckiego ogólniaka. Fakt , że ma on ograniczony zasięg, niemniej jednak cieszy się on dużym zainteresowaniem spełniając również swoją misję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Bardzo fajny arykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.