Facebook Google+ Twitter

Nasze dzieci, nasza odpowiedzialność

Jedna piosenka, raz usłyszana, skłoniła mnie do przemyśleń, którymi chcę się podzielić.

 / Fot. Fot. Dariusz TurekW sobotę, gdy człowiek ma trochę więcej wolnego czasu, zabrałam się za sprzątanie. Intensywnie myślałam, gdzie powieszę flagę na niedzielne święto, bo przy wymianie okien fachowcy zabrali odpowiedni uchwyt. W tle brzmiała muzyka z radia. Usłyszałam piosenkę Bajora o dzieciach. Moment zasłuchania i docierają do mnie słowa: ...Ludzie to jest ważna rzecz od stuleci, siebie gryźć możemy, lecz chrońmy dzieci...

Skończyłam sprzątanie, ale myśl o usłyszanych słowach nie dawała spokoju. Nasze dzieci... Tak szybko rosną, uczą, dorastają. Jak dobrze, że mam pracę, że mogę utrzymać dom, zapewnić dorastanie w bezpieczeństwie. Dobrze, że żyjemy w wolnym kraju, choć ta wolność, jak często powtarza mój przyjaciel, nie jest nam dana raz na zawsze, trzeba o nią walczyć i troszczyć się każdego dnia.

Dom dla dzieci

Jesteśmy odpowiedzialni za to jak żyjemy, bo to dom rodzinny kształtuje młodego człowieka. Dzieci bacznie nas obserwują. W domu dziecko uczy się kindersztuby i tak musi być, nawet, jeśli czasem trzeba ostrzej reagować na złe zachowanie. Choć świat dorosłych często przybiera odcienie szarości, rozmywając zasady wyniesione z domu, to dom właśnie powinien stawiać szczególnie problemy moralne tylko w kolorach białych i czarnych. W domu ma być oparcie, dom to azyl i bezpieczna przystań. Czy o tym śpiewał artysta ...siebie gryźć możemy..? Rozumiem to w ten sposób, że wspólnie z mężem ustalamy zasady do przestrzegania, nie możemy zmieniać stanowisk, bo dla dzieci ważne są stałe reguły gry.

Dzieci w swoim kraju

 / Fot. Fot. Dariusz TurekMusimy też uczyć dzieci miłości do Ojczyzny, bo tu i teraz jest nasze miejsce na ziemi. Dlatego ważne, żebym nie musiała wstydzić się za seksafery przed moimi dziećmi; żebym nie musiała tłumaczyć dlaczego inne dzieci w naszym kraju nie mają co jeść, dlaczego są bite i maltretowane przez rodziców, napastowane przez pedofilów. Państwo musi stwarzać podwaliny bezpiecznego życia. Moje dzieci słyszą, jak muszę przedzierać się przez niejednokrotnie bezsensowne przepisy podatkowe, sanitarne i prawne związane z prowadzeniem gabinetu. Jak mam tłumaczyć , że trzeba kochać swój kraj, kiedy ten, rządzony często przez przypadkowych ludzi, stwarza atmosferę niepewności i braku zaufania.

...Chrońmy dzieci... Nie przed realiami, obowiązkami. Należy tworzyć takie państwo prawa, którego nie będą wstydzić się nasze dzieci, a wtedy, gdy dorosną nie będą chciały wyjeżdżać ze swego kraju. Odpowiedzialność za kształt naszego państwa spoczywa na dorosłych. Jesteśmy to winni tym wszystkim dzieciom , których rodzice zostali wywiezieni na Sybir, rozstrzelani w Katyniu, Twerze i Charkowie; dzieciom rodziców poległych podczas wojen i zrywów powstańczych.

Już wiem, gdzie i w jaki sposób powiesimy flagę. Razem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

dorota. da się, da, zaręczam;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

duży plus jak na mój gust :) w części się zgadzam - należy wbrew wszystkiemu uczyć dzieci patriotyzmu, uczyć kochać ojczyznę, uczyć obchodzić święta narodowe. Nie do końca się zgadzam z tym chronieniem dzieci za wszelką cenę - oczywiście, należy zadbać o ich poczucie bezpieczeństwa ale nie za wszelką cenę. Powinny znać i rozumieć problemy z jakimi się boryka kraj i ludzie wokół - to nie wyklucza szacunku dla tego kraju. Miłość i oddanie ojczyźnie wcale nie muszą być ślepe. Pręzej czy później nasze dzieci zetkną się z tymi problemami i powinny być na to ptrzygotowane.
Stworzyć takie Państwo, którego nie będą się wstydziły - jak najbardziej, ale póki co nauczyć szanować to które mamy - z jego wadami i zaletami.

Co do zarzutu że patetycznie - nie zgadzam się. A jak inaczej - niż wzniośle - mówić o ojczyźnie, patriotyźmie? I wcale to w dzisiejszych czasach nie jest taka "prawda oczywista" jak niektórzy tu uważają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak się zastanawiam, czemu niektórych tak denerwuje jak pisze się o "prawdach oczywistych"? Czy poprawność polityczna wymaga aby zrugać autora tekstu, który chce żyć według dekalogu? Czy pisanie o tym, że warto mówić prawdę, żyć według starych prawd i obchodzić rocznice narodowe nie jest trendy? A co ma sumienie do mody?

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak, wyraziłam.

ale

lubię mieć ostatnie słowo;]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.11.2007 19:11

Droga Klaro :) Przypominam, ze to Ty jako pierwsza, wyrazilas chec zakonczenia dyskusji... A dlaczego sie smieje? Coz, wole to, niz denerwowac sie Twoimi komentarzami. W moim wieku nalezy sie oszczedzac...
Wspominasz o "Rewizorze"... i slusznie... to przeciez komedia, chociaz Gogol, w przeciwienstwie do mojego szanownego adwersarza, nie powiela istniejacych schematow... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nocny, no tak, jak się już nie ma co powiedzieć, to najlepiej sie pośmiać;>
zatem śmiej się, ciesz i pamiętaj o Rewizorze

he he.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.11.2007 16:05

Szkoda, tak pragnalem Cie wzruszyc :)

Musze Ci jednak przyznac racje: dyskusja z kims kto "wie lepiej", nie rokuje szans na rozwoj :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nocny, cóż, dyskusja z kimś, kto"wie lepiej", bo sobie tak postanowił, a co nie jest oparte na solidnych przesłankach;>
jest niemozliwa;>
dodam tylko, tak na przyszłość, że to w co wierzysz lub nie, jakoś tak, nieszczególnie mnie wzrusza;]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.11.2007 15:37

Nie wierze, ze czujesz sie zazenowana... :)

żenować, czyli "wprawiać w zakłopotanie lub zawstydzenie" wg. Slownika Jezyka Polskiego...
Z pewnoscia nie dam rady spowodowac u Ciebie tego uczucia :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie Marek, to jest twoja interpretacja tylko, z tym grzechem;]

a do protekcjonalnych wypowiedzi w stylu"pogadamy za kilkanaście lat" nie odnoszę się z zasady. Bo mnie żenują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.