Facebook Google+ Twitter

"Nasze matki, nasi ojcowie". Czy ten miniserial zasługuje na tyle uwagi?

Czy niemiecka fabuła dla Niemców i nie-Polaków osadzona w fabularnej "historii" rzeczywiście zasługuje na to, by być przyczyną takiej histerii?

kadr z filmu / Fot. nieznanyTrzyodcinkowy serial telewizyjny opowiada o "wojennej historii" piątki przyjaciół. Scenariusz jest "fabularny", więc T34 o numerze bocznym pamiętnym z serialu o Szariku, Tarnów na trasie Gliwice - Łódź, polscy "bohaterowie" używający wyrazów nie z epoki i posiadający "akcent" - to nie powód do ataku oraz histerii. Taka jest moja opinia.

Rzeczywistym powodem wskazania niehistoryczności mogłoby być ahistoryczne podejście do historii. Narrator dosłużył się rangi porucznika, służąc w Polsce i we Francji przed początkiem historii opowiedzianej w filmie. Trudno uwierzyć w "iluminację" okrucieństwa i zabijanie jeńców i cywilów dopiero w ZSRR. II wojna światowa zaczęła się wcześniej i trwała tu i ówdzie dłużej, niż opowiada o tym film.

Można dywagować, czy obraz "Akowców" i w ogóle Polaków w filmie "Nasze matki, nasi ojcowie" jest właściwy, niewłaściwy, przekłamany, tendencyjny, karykaturalny, czy po prostu banalnie i lekceważąco niemerytoryczny... To jest fabuła. To nie jest "ipeenowski" dokument dla widzów z Nadwiśla...Chcesz obejrzeć serial, ale nie wiesz, kiedy jest emitowany? Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Oczywiście serial nie jest dokumentem tylko filmem fabularnym i jako w takim nie wszystko musi odpowiadać faktom. Musimy jednak przyznać, że Polacy znowu nie byli takimi aniołkami za jakich chcemy uchodzić. Faktem bezspornym jest to, że przed wojną panował u nas antysemityzm. Kto nie wierzy niech przeglądnie stare roczniki gazet z tego okresu (dostępne w bibliotekach). Antysemityzm nie minął z chwilą wojny. Wielu z zaciekłych antysemitów trafiło i do AK. Takie są fakty i nie ma co się na nie oburzać. Prawdą jest to, że serial przejaskrawia pewne zachowania i to może budzić uzasadnione oburzenie. Krytykami Polaków nie powinni być Niemcy, którzy rozpętali wojnę i to oni spowodowali masowe mordowania Żydów wykorzystując do tego również jednostki o nastawieniu antysemickim innych podbitych narodów np. pokazano policjantów Ukraińskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa propozycja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nasze matki, nasi ojcowie", a może lepiej "Nazi matki, nazi ojcowie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla wielu film jest źródłem wiedzy. Jeśli tej wiedzy nie posiądą w szkole, będą wierzyć w to co widzą. Już dzisiaj dla Niemców nawet na stanowiskach, a tym bardziej dla amerykanów, to Polacy mordowali żydów w obozach koncentracyjnych. Oglądając taki film, nie są w stanie oddzielić fikcyjnej akcji od prawdziwej wojny. Na tym polega mechanizm manipulacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W czasie fikcyjnej wojny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma Pan rację Panie Andrzeju, pod warunkiem, że zaliczymy ten film do FANTASY, gdzie realia przeplatają się z FIKCJĄ. Tak jak w Harym Poterze. W innym wypadku mamy próbę zafałszowania historii tak jak było z Klosem i Rudym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Isabella Degen
"Film jest fabularny a nie dokumentalny. To telewizja jest winna, że kupuje i emituje takie filmy, i wprowadza niepokój wsród Polaków."

Uważam, że "niepokój wśród Polaków" ewentualnie wprowadzają "komentatorzy". Telewizja jak najbardziej powinna kupować i emitować.. :)
Pozdrawiam.
Arek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy wybuchła wojna? Na Białostocczyźnie natrafiłem na pomniki, ku czci bohaterów, ale nie ma tam daty 1939 tylko późniejsza. Może twórcy filmu tez mają takie same poglądy jak nasi włodarze z PRLu na ścianie wschodniej.
A echa filmu są tutaj: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podzielam Pana pogląd. Film jest fabularny a nie dokumentalny. To telewizja jest winna, że kupuje i emituje takie filmy, i wprowadza niepokój wsród Polaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lans na "SG"?... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.