Facebook Google+ Twitter

Nasze paszporty jeszcze bezpieczniejsze

Od tego miesiąca, każdy paszport wydany dla obywatela polskiego będzie zawierał zakodowane odciski palców. Jest to kolejna, po elektrycznym skanie twarzy, cecha biometryczna.

 / Fot. PAP Jacek BednarczykTakie procedury są wymogiem unijnym, a reguluje je Rozporządzenie Rady Wspólnoty Europejskiej z dnia 13 grudnia 2004r.

Bezpieczeństwo to główny powód wprowadzenia przepisu. - Paszporty biometryczne w dużym stopniu zwiększą bezpieczeństwo obywateli, ponieważ w sposób wiarygodny określają związek pomiędzy dokumentem, a jego posiadaczem. Ogranicza to przestępczość związaną z kradzieżą tożsamości i fałszerstwami - mówi Wiadomościom24.pl Ivetta Biały, rzecznik prasowy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, który zajmuje się wydawaniem dokumentu.

Procedura pobierania odcisków palców wydaje się być sprawnie zorganizowana. Linie papilarne będą skanowane za pomocą elektrycznego czytnika. Cała czynność zajmie kilka sekund. Wszystkie polskie konsulaty, w których można starać się o wydanie paszportu, zostały już wyposażone w optyczne skanery do poboru odcisków palców.

Mimo, że na terenie województwa mazowieckiego wpływa dziennie ok. 1500 podań o paszport, w związku z pobraniem odcisków palców, czas oczekiwanie na wydanie dokumentu oraz opłaty nie zmienią się.

Ustawodawca pomyślał także o sytuacji, w której pobranie odcisków palców będzie niemożliwe. Dotyczy to np. osób niepełnosprawnych. - W przypadku osób nie posiadających rąk lub w przypadku nieczytelnych linii papilarnych, zostaje naniesiona adnotacja na wniosku oraz w Paszportowym Systemie Informatycznym - wyjaśnia pani rzecznik.

Nie ma także obaw o ewentualne wycieki danych obywateli z urzędów. Przechowywanie informacji jest wykluczone. Ivetta Biały uspokaja: - Dane nie będą przechowywane w żadnych ewidencjach - ani urzędu, ani MSWiA, ani policji. Wraz z wydaniem paszportu będą kasowane.

Nie ma także potrzeby wymieniania paszportu na nowy, jeśli ktoś już go posiada. Stare paszporty zachowują swoją ważność.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Odcisk palca - okej, może być. Ale obyśmy nie zaczęli iść w stronę absurdu, bo zaraz dojdziemy do rozpoznawania gałki ocznej, jak w "Aniołach i demonach" Dana Browna :)

Swoją drogą, od czasu do czasu widzę w ofertach laptopów takie, które można zabezpieczyć przed uruchomieniem za pomocą funkcji "rozpoznawania twarzy". Nie znam się na tej technologii, ale co będzie, jeśli np. ktoś ulegnie poważnemu wypadkowi i będzie musiał przejść operację plastyczną? Może i to przewidziano w tego typu systemach, ale wydaje mi się, że zbyt zaawansowane technologicznie zabezpieczenia mogą być czasem groźne dla... samego właściciela.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.06.2009 21:44

Super sprawa z nowymi paszportami. Pomysł z odciskami palców podoba mi się osobiście

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.