Facebook Google+ Twitter

Nasze śmieci to kopalnia wiedzy dla przestępców. Wyrzucamy na śmietnik tony dokumentów z wrażliwymi danymi

Druki z banków, faktury, PIT-y, umowy, akty małżeństwa - Polacy wyrzucają na śmietnik sterty papierów zawierających wrażliwe dane. Niestety czynią tak nie tylko osoby prywatne, ale również firmy - alarmuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

https://flic.kr/p/afgCC / Fot. liz west/CC BY 2.0GIODO przedstawiło wyniki kampanii "Nie daj się okraść, chroń swoją tożsamość". W jej ramach sprawdzono sortownię MPO w Warszawie. W czterotonowym pojemniku z makulaturą znaleziono 1,6 tys. dokumentów - podaje serwis rp.pl. Aż 85 proc. pochodziło z firm i instytucji, a 65 proc. zawierało dane wrażliwe. W przypadku 578 nie podjęto żadnej próby zniszczenia.

Niewiele lepiej wyglądała sytuacja dokumentów wyrzuconych na śmietnik przez osoby prywatne. Można z nich było wyczytać numery PESEL, rachunków bankowych i inne dane osobowe.

Badanie przyniosło zatrważające rezultaty: bez problemu można było odczytać 93 proc. dokumentów wyrzucanych przez firmy i instytucje i 87 proc. od osób prywatnych.

Amazon otwiera swoje centra w Polsce. Pracownicy zarobią około 1,5 tys. złotych


Jakie są efekty takiej nonszalancji? Przez pół roku 2014 r. naciągacze próbowali wyłudzić kredyty o wartości 243 mln złotych. Nie wiadomo w ilu przypadkach się to udało, ale mechanizm był prosty. Przestępcy korzystali z fałszywej tożsamości. "Nasze śmieci mówią bardzo dużo - o naszym stylu życia, o tym, co przetwarzamy" - twierdzi Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, cytowany przez serwis Wyborcza.biz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ta patologia narasta, bo ludzie sami jej pomagają. Wszyscy, od osób prywatnych poprzez firmy i firemki "od przetwarzania danych osobowych i ich ochrony", a handel tymi danymi kwitnie. Wielu przedsiębiorców kupuje bazy danych od różnych cwaniaczków, każda firma buduje swoje Call Center i... życie toczy się dalej, a my codziennie odbieramy coraz głupsze telefony z coraz bardziej "celowanymi" do nas ofertami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.