Facebook Google+ Twitter

Nasze społeczeństwo jak w ,,Roku 1984'' Orwella

Dla portalu IT news psycholog społeczny Saad Lahlou powiedział, że współczesne technologie zbliżają nas do orwellowskiego społeczeństwa, społeczeństwa pozbawionego prywatności w ,,Roku 1984'', Przestrzega przed negatywnym wpływem techniki!

Orwell ,,Rok 1984'' / Fot. http://www.polonica.net/ROK_1984_George_Orwell.htmPsycholog społeczny Saad Lahlou zauważył pewną prawidłowość. Mianowicie, że otacza nas coraz więcej, ściśle ze sobą powiązanych urządzeń, które wiedzą o naszym życiu wiele. Mogą coraz łatwiej śledzić nasze poczynania i analizować je, przez co zabierając nam naszą prywatność. Informacje: ,,Rok 1984'' Orwella

Jednocześnie Lahlou przytacza wyniki licznych sondaży, w których ludzie wyrażają obawy o swoją prywatność, a właściwie postępujący brak prywatności. Rejestrujące nasze poczynania kamery na ulicach, w budynkach, telefony komórkowe czy strony www utrwalają nasze poczynania. Działaniem przypominając służby wywiadowcze.

Nie zaprzecza jednak, że nowe technologie dają większe możliwości, ale dostęp do nich wiąże się z podawaniem coraz większej liczby informacji o sobie. To niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, a tłumaczenie firm, że im zależy na bezpieczeństwie zwykle zamyka tę kwestię. Czyjeś bezpieczeństwo musi odbywać się kosztem innych.

Mówi o atrakcyjności witryn WWW, przez co nasze bezpieczeństwo odsuwamy na plan dalszy. Przypominamy sobie o nim w razie zagrożenia, ale wtedy zwykle jest już za późno na uniknięcie konsekwencji nierozsądnych działań.

Zdając sobie sprawę, że ktoś nas obserwuje czy podsłuchuje będziemy zachowywać się sztucznie, Dlatego psycholog społeczny Saad Lahlou uważa, że powinny istnieć miejsca (oprócz własnego domku), gdzie będzie można zachowywać się naturalnie, wykazywać inicjatywę i swobodne działanie.
1984 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:1984.png

Jego zdaniem XXI wiek nie może się cofać do lat 80. XX wieku, gdzie cenzura była na porządku dziennym.
Dlatego twórcy oprogramowań i urządzeń elektronicznych powinny pomyśleć o takim ich konstruowaniu, by każdy mógł zachować w pewnym stopniu chociaż swoją prywatność, nie opierając się na dobrej woli firm udostępniających daną usługę.

Źródło: Kopalniawiedzy.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

po pewnym czasie nawet najbardziej absurdalne wizje pisarzy się sprawdzają...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"społeczeństwa pozbawionego prywatności"

Chociazby odbiornik telewizyjny znosi nasza prywatnosc i ja przekracza :)

Co do kontrolowania obywateli jest to fundamentalizm panstwowy. Panstwo nie moze istniec bez owych sluzb oraz praw, ktore reguluje oraz uspokajaja zapedy spoleczne, aby nie przeszly z polityki prywatnej w polityke publiczną.

Uzasadniona obowa wyplywa tez z braku demokratycznej kontroli sluzb, swiata polityki oraz ekonomii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.