Facebook Google+ Twitter

Nasze Święto Narodowe

Mamy Niepodległą, RUN, Tydzień Niepodległości, Sztafeta po Ogień Niepodległości, Bieg Niepodległości, Marsz Niepodległości, Capstrzyk Niepodległości, koncert pieśni patriotycznych. To niektóre imprezy z okazji Święta Niepodległości.

 / Fot. Scrim printMamy Niepodległą, RUN, Tydzień Niepodległości, Sztafeta po Ogień Niepodległości, Bieg Niepodległości, Marsz Niepodległości, Capstrzyk Niepodległości, Masza w intencji Ojczyzny, koncert pieśni patriotycznych. To tylko niektóre imprezy organizowane z okazji Święta Niepodległej.

Pocztówkowy szał


 / Fot. Scrim printMamy Niepodległą! To akcja organizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wsparta przez harcerzy i Pocztę Polską. Podczas akcji poprzedzającej nasze święto narodowe rozesłano blisko 38 000 kartek pocztowych. Oczywiście karty z motywem niepodległościowym i z życzeniami z okazji Święta Niepodległości.

RUN, czyli cieszmy się Niepodległą!


 / Fot. Scrim printTo akcja harcerzy, a dokładniej społeczne dopingowanie centralnym i lokalnym inicjatywom obchodów święta narodowego, w których biorą udział i organizują harcerze. W tych dniach wszyscy harcerze będą pełnić wyjątkową służbę – służbę pamięci i niesienia radości.

Tydzień Patriotyczny


 / Fot. Scrim printTo z kolei szereg wydarzeń organizowanych na terenie Łodzi przez różne organizacje i instytucje z okazji Święta Niepodległości. Organizatorzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zarówno osób młodych, dla których dawne formy obchodów nie są atrakcyjne, jak i tych, którzy nie chcą jeszcze o tych formach zapominać. Łączą tradycje z aktywnym działaniem. Organizatorom przyświeca przesłanie Jana Pawła II: „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu"

 / Fot. Materiał ZHP

XIII Rowerowa Sztafety po Ogień Niepodległości


Od 2000 roku harcerze z hufca ZHP Zgierz organizują sztafetę po Ogień Niepodległości. Ogień pobierany jest z historycznego cmentarza legionistów poległych w bitwie pod Kostiuchnówką na Wołyniu. I tradycyjnie w tym roku harcerze przywieźli ogień, który zostanie złożony na grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie podczas centralnych uroczystości. Harcerze na rowerach z ogniem pokonali ponad 700 km.

Światełko dla Polski


Na dość oryginalny pomysł wpadli harcerze z Ligii Skautów Polskich. Podczas koncertu pieśni patriotycznych na sopockim molo, harcerze wypuszczą w powietrze lampion w narodowych barwach. Ponadto w trakcie imprezy będzie prowadzona zbiórka publiczna na rzecz dzieci z polskich rodzin na Białorusi.

Msza św. w intencji Ojczyzny


Chyba w każdej miejscowości w kościołach dzisiaj zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Główne „kościelne” uroczystości z udziałem władz państwowych mają właśnie miejsce w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (od godz. 9:00). W garnizonach nabożeństwa są celebrowane w asyście wojskowych pododdziałów.

Medal „Piłsudski na Kasztance”


Skarbnica Narodowa wyszła z ciekawą inicjatywą i wybiła z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pamiątkowy medal. Widnieje na nim słynne dzieło Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance”. Seria jest limitowana – tylko 25 tys. egzemplarzy.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza


 / Fot. Scrim printTradycyjna uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie rozpocznie się o godzinie 11:50 i potrwa ok. 75 minut.
Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza rozpocznie się Marsz Razem dla Niepodległej.

Marsz Niepodległości


Marsz Niepodległości to nie tylko warszawska tradycja. O innych miejscowościach media niechętnie donoszą, bo nie budzą tylu politycznych niezdrowych emocji. Ale warto o nich pamiętać, bo są radosne, z udziałem wielu grup rekonstrukcyjnych. Zachęcają do zadumy nad naszą historią.

Na sportowo


Nie tylko Bieg Niepodległości, a organizowany jest już w kilku miejscowościach, to sportowe wydarzenie dla uczczenia naszego święta narodowego. Po za Warszawą będzie m.in. w Gdyni, Turku i Świebodzicach. Obok biegu organizowane są również marsze nordic walking, marszobiegi rodzinne, bieg na łyżworolkach, zawody strzeleckie.

Naukowo


Środowiska intelektualistów zamiast przekonywać do swoich historycznych racji na ulicy z użyciem bruku, organizuja sesje i konferencje naukowe, w których przypominają tamte czasy odzyskania niepodległości. Np. w Lublinie 6 listopada na USC odbyła się konferencja „ 95. rocznica niepodległości Polski. Ignacy Daszyński: idee – społeczeństwo – otoczenie międzynarodowe”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Panu Romanowi za podzielenie się swoimi dylematami. Ciekawe, jak inni czytelnicy rozumieją wolność? Zwrócę Panu uwagę, że nie jest to tekst historyczny, lecz informacyjny, nie o tamtych latach lecz o dniu dzisiejszym, o tym, jak świętujemy rocznice Niepodległej. Zachęcam Pana do napisania tekstu o Paderewskim, w dziale historia oczywiście. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie czuje się w wolnej Polsce .? Mogę tylko pomarzyć w tym dniu wolnym od pracy o niepodległej Polsce .? Wolałbym biedniejsza, ale taka, o jakiej mówił i pisał Ignacy Paderewski . (Dziwne że w tym artykuliku nawet nie wymienił szanowny Pan tego czcigodnego nazwiska), a cały świat wie kim był i co robił dla Polski , wstyd . Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą . Ojczyznę wolna, pobłogosław Panie panów i Królu królów. Amen . !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.