Facebook Google+ Twitter

Nasze węzły gordyjskie

Od kilku dni trwa strajk pocztowców, rozpoczęty przez listonoszy.

Nie wiem czy wielbłądy potrafią się buntować, ale sądzę że ich właściciele znają miarę w obciążaniu tych użytecznych zwierząt. Spośród trzech gatunków wielbłądów w naszym kraju jeden - zoologiczny - wiedzie wygodne i zadbane życie w ogrodach. Drugi gatunek - gospodynie domowe czasem się buntują; ale akurat tę siłę roboczą łatwo spacyfikować: a to dzieciak pobiegnie po mniejsze sprawunki, a to małżonek się poświęci raz w tygodniu i przytarga hurtem co cięższe. Od kilku dni obserwujemy i odczuwamy skutki buntu trzeciego gatunku wielbłąda, czyli listonosza pospolitego.

Listonosz jak nazwa wskazuje służy do roznoszenia listów. Ma pracować w normatywnym tempie ustalonym przez specjalistów od listonoszowania. A ponieważ dochrapaliśmy się upragnionego kapitalizmu, listonoszowi przybywa w torbie, w żylakach, płaskostopiu i kręgosłupie. A przecież można inaczej Przebywając wiele lat temu przez kilka miesięcy w Detroit, codziennie otwierałam drzwi listonoszowi, który wkraczał z olśniewającym uśmiechem punktualnie o tej samej porze. W torbie miał przesyłki dla jednej ulicy, jednej spośród wielu w jego rejonie. Gdzie była reszta przesyłek? Ano - w małym, zgrabnym, białym samochodziku, z pięknym emblematem Poczty Amerykańskiej. Samochodzik ów jeździł po mieście, a wesoły roznosiciel spotykał się z nim w określonych punktach rejonu, aby pobrać kolejną porcję przesyłek. Miał przy pasku spodni nieznane jeszcze wówczas w Polsce urządzenie: pager. Przesyłki docierały tam w tempie, jakie u nas od niedawna nazywa się "priorytetem".

Nie wiadomo na razie czym skończy się walka strajkujących pracowników pod przewodem obsadzonych znakomicie związkowców z dyrekcją monopolistycznej firmy. Jak zwykle na pierwszy plan wychodzą sprawy płacowe. I tego komentować nie będę, bo się na tym nie znam. Na pewno listonosze zarabiają, jak większość ludzi w Polsce za mało i na pewno Poczta Polska w trosce o rentowność instytucji będzie skąpić na płacach, nie żałując kilogramów do przeniesienia. Szalone ilości materiałów reklamowych, które prawie natychmiast idą do śmieci to jedna z kropel przelewających miarę ludzkiej wytrzymałości. Należy żywić nadzieję, że Poczta Polska wprowadzi usprawnienia w pracy listonoszy nie tylko siłą ich mięśni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.