Facebook Google+ Twitter

Nataša Kandić najlepiej broni praw człowieka

Nataša Kandić, założycielka Centrum Prawa Humanitarnego w Serbii została wybrana Obrońcą Praw Obywatelskich organizacji CRD roku 2013. Rozdanie nagród odbyło się wczoraj w Sztokholmie.

Nataša Kandić, założycielka Centrum Prawa Humanitarnego w Serbii / Fot. Materiały CRDNataša Kandić otrzymała to wyróżnienie: „Za nieustanną i nieugiętą pracę nad dokumentacją zbrodni wojennych, najpoważniejszych naruszeń praw człowieka w byłej Jugosławii oraz za wspieranie procesów w sprawie zbrodni wojennych poprzez dostarczanie sądom dowodów i szukanie świadków.” Nataša Kandić w 1992 roku założyła Centrum Prawa Humanitarnego. Ta organizacja wytrwale działa na rzecz prawdy i sprawiedliwości, żeby pomóc społeczeństwom byłej Jugosławii na nowo wprowadzić rządy prawa oraz sprostać niechlubnej tradycji masowego i systematycznego gwałcenia praw człowieka.

Działalność Natašy wielokrotnie narażała jej życie na niebezpieczeństwo. Jednak troska o dobro ofiar wojennych zawsze zwyciężała nad osobistymi obawami. - Osoby, które bronią praw człowiek, łamanych w czasie konfliktów zbrojnych, nie mogą poddawać się strachowi. Nigdy nie myślałam o zagrożeniach. Zawsze skupiam całą moją uwagę na docieraniu do prawdy o popełnionych zbrodniach oraz upewnieniu się, że osoby za nie odpowiedzialne poniosą konsekwencje. Tu nie ma miejsca na strach – mówi Nataša Kandić.

Nataša Kandić już w latach 90. zaczęła regularnie odwiedzać Kosowo w poszukiwaniu informacji i świadków, jak również oferując pomoc prawną i wsparcie ofiarom pogwałcenia praw człowieka. W 1998 roku, kiedy represje w Serbii przybrały na sile, biuro HLC w Prisztinie opublikowało raporty odnośnie łamania praw człowieka w Kosowie, które prezentowały zupełnie inny obraz od tego, jaki przedstawiały światu serbskie władze.

Jednym z wielu osiągnięć Centrum Prawa Humanitarnego było zebranie dokumentacji o zbrodni w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie. Praca Natašy Kandić posłużyła jako kluczowy materiał dowodowy w sprawach toczących się przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla Byłej Jugosławii (ICTY).

Ostatnio HLC opublikowało także Księgę Pamięci Kosowa. Wyszczególniono w niej wszystkie osoby zaginione i zamordowane w Kosowie w czasie konfliktu zbrojnego w latach 1998-2000.

Nataša Kandić od ponad dwóch dekad jest nieustępliwą rzeczniczką stojącą na straży podstawowych praw człowieka na Bałkanach Zachodnich. W liście do Sztabu Generalnego Jugosłowiańskiej Armii z 2000 roku pisze: „Jestem po stronie, po której zawsze stałam -
prawa do życia, prawa do swobodnego używania języka ojczystego, prawa do swobody przemieszczania się, prawa do publicznej krytyki władz. Wspieram każdy sąd, który wymierza sprawiedliwość zbrodniarzom wojennym oraz osobom odpowiedzialnym za zbrodnie przeciwko ludzkości. Przynależność etniczna jest tu bez znaczenia. Zbrodnia pozostaje zbrodnią.”

Na nagrodę składają się specjalnie zaprojektowana statuetka oraz 50 000 euro przekazane na rzecz organizacji, w której pracuje zwycięzca, jako wsparcie działań chroniących prawa człowieka.

Celem organizacji Civil Rights Defenders jest obrona praw obywatelskich i politycznych oraz wspieranie obrońców praw człowieka na globalną skalę. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.civilrightsdefenders.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.