Facebook Google+ Twitter

Nathaniel Branden pisze o poczuciu własnej wartości

Problem samooceny stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Istnieje mnóstwo poradników o tym, jak być bardziej pewnym siebie. Czy można wśród nich znaleźć coś, co nie będzie kolejnym „magicznym życzeniem”?

 / Fot. Magdalena FelskaZ zasady nie czytam poradników, ponieważ nie wierzę w „cudowne” zasady wmawiania siobie, że „jestem super”. Według mnie z każdej strony takiego czytadła wyłania się fałsz i zakłamanie, a treść proponowanych zachowań i działań powiewa pustką. Zazwyczaj po prostu śmieszą mnie rady, które nakłaniają do przyczepiania sobie karteczek z pozytywnym afirmacjami i stawania z nimi przed lustrem. Poza tym, chyba jednak nie mam większych problemów z poczuciem własnej wartości. Książka Nathaniela Brandena pt. 6 filarów poczucia własnej wartości w padła mi jednak w ręce przez przypadek i muszę napisać, że był to szczęśliwy przypadek. Wspomniana przeze mnie książka to nie kolejna recepta na sukces. Nathaniel Branden zwraca uwagę na to, jak ważna jest w zyciu uważność i świadomość własnego życia i bytu. Autor radzi, by przyjrzeć się samemu sobie i odkryć, kim się jest oraz do czego dążyć. Wskazuje też metody, za pomocą których można to zrobić. Proponuje 6 kroków, które mają pomóc w uświadomieniu czytelnikowi, na których obszarach życia powinien się skupić. Są to: praktyka świadomeg życia, praktyka samoakceptacji, praktyka odpowiedzialności za siebie, asertywności, celowego życia oraz integralności osobistej.
Jeżeli dziś bardziej...
W olbrzymim skrócie Branden zachęca do otwartości na nową wiedzę i gotowość do rewidowania dawnych założeń, życie w „danej chwili”, branie odpowiedzialności za własne czyny, myśli i przekonania, odpowiedzialność za świadome formułowanie własnych celów i wiele innych. To co Branden poleca, to uświadomienie sobie własnych potrzeb oraz
świadomość i realizacja działań, które pomogą wiele pragnień urzeczywistnić. Autor książki zachęca, aby codziennie rano usiąść i wykonać ćwiczenie. Polega ono na dopisywaniu zakończeń zdań (zdania dotyczą problemów, które chcemy roziwązać), np. Jeżeli dziś o 5% bardziej uświadomię sobie swoje działania... Takie ćwiczenie należy również wykonać wieczorem, ma ono sprawić, że będziemy wiedzieli na jakie zachowania należy zwrócić większą uwagę w czasie dnia.
Autor o książce
Branden pisze: Z mojego doświadczenia wynika, że większość ludzi nie docenia własnych sił, by przeprowadzić zmiany i rozwijać się. Są przekonani, że schemat z wczoraj trzeba powtórzyć jutro. Nie dostrzegają możliwości wyboru, która obiektywnie istnieje. Rzadko uświadamiają sobie jak wiele mogą dla siebie uczynić, jeśli za cel postawią sobie prawdziwy rozwój i wysoką samoocenę i jeśli będą dkłonni wziąć odpowiedzialność za własne życie. Przekonanie o bezradności staje się samo spełniającym proroctwem.
Książka na pewno nie należy do wybitnych pozycji psychologicznych, ale warto ją przeczytać choćby dlatego, żeby zacząć żyć bardziej świadomie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.