Facebook Google+ Twitter

NATO: Mieszane uczucia po decyzji USA ws. tarczy antyrakietowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-17 21:15

Kraje członkowskie NATO z mieszanymi odczuciami przyjęły decyzję Stanów Zjednoczonych o zmianie planów dotyczących systemu obrony przeciwrakietowej.

Amerykanie poinformowali o zmianie strategii i rezygnacji z budowy instalacji tarczy w Polsce i Czechach. Zaprosili natomiast wszystkich sojuszników do dyskusji o budowie ogólnoeuropejskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

"Ręce wcale nie składały się do oklasków" - relacjonowali przebieg spotkania dyplomaci z krajów wschodnio-europejskich. Z kolei ambasadorowie państw z zachodniej Europy otwarcie radości nie okazywali, ale nie ma wątpliwości, że są zadowoleni z decyzji Waszyngtonu. Brytyjski premier Gordon Brown powiedział, że mocno popiera decyzję amerykańskiego prezydenta o odejściu od tarczy antyrakietowej. Z kolei niemiecka kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że ta decyzja daje nadzieję na przezwyciężenie trudności w relacjach z Rosją, która stanowczo sprzeciwiała się planom budowy tarczy w Europie.

Ambasadorowie państw Sojuszu spotkali się późnym popołudniem w Brukseli z przedstawicielami amerykańskiego departamentu stanu. Kilka godzin później decyzje Waszyngtonu komentowali europejscy liderzy, którzy przyjechali na unijny szczyt do belgijskiej stolicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.