Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8605 miejsce

NATO - nowa Kwatera Główna ma być gotowa na lato 2016 roku

Nowa siedziba Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego to miejsce, które już dziś można nazywać wyznacznikiem zaawansowania technologicznego. Jednak koszty przedsięwzięcia budzą głosy dezaprobaty; miliard euro, to zapewne nie wszystko.

Nowa kwatera NATO w Brukseli. Archifacts blog; licencja: CC3.0 / Fot. Archifacts blogPonad 4 tysiące wojskowych, pracowników North Atlantic Treaty Organization (Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego) i dyplomatów z 28 sprzymierzonych państw i 22 krajów partnerskich przybędzie w 2016r. do nowej Kwatery Głównej NATO w Brukseli. Kamień węgielny pod budowę położono już w 2010r. Planowany termin oddania nowego obiektu trochę się zmienił, koszty również.

Członkostwo w NATO zobowiązuje. Wydatki na nową siedzibę znów postrzegane są na tle kryzysu europejskiego i budżetów poszczególnych państw. Ostre cięcia w finansach kierowanych na obronę nie zyskują dużej przychylności. Decyzja odnośnie nowej siedziby została powzięta jeszcze w 1999r. na długo przed finansową zapaścią Unii Europejskiej. Rzeczniczka Organizacji TP, Oana Lungescu powiedziała, że było to głosem zaufania w przyszłość NATO.

Miejsce pod nową Kwaterę Główną pokrywa się z niemieckim lotniskiem bazy Luftwaffe "Mała Syberia" z czasów II Wojny Światowej. Znajdywane niewypały opóźniały budowę. Z początku prace przypominały realizację założeń dla kompleksu szpitalnego. Komentowano nie bez złośliwości, że powstaje placówka dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zapewne proces utrwalania legendy odnosi się do szalenie wysokich nakładów finansowych jakie pochłania nowa HQ.

To jest funkcjonalna budowla, która pozwoli nam powiedzieć światu, że NATO jest gotowe na wyzwania XXI wieku - reuters notował skrzętnie słowa Matthew Klimowa. Zastępca sekretarza generalnego NATO oprowadzał dziennikarzy i dodał, że nowe kwatery są dalekie od ekstrawagancji. Zaznaczył też, iż całość jest przyjazna środowisku i wyposażona w zaawansowane systemy komunikacji, łączności i bezpieczeństwa. To duża zmiana i potrzebna mimo sporych nakładów finansowych. Dość powiedzieć, że instalacje elektryczne w starym HQ są technologicznym archaizmem, betonowe podłogi kruszeją, a teren roi się od bezpańskich kotów i królików ryjących nory, aż po fundamenty. Na dodatek ma miejsce natłok spotkań i meetingów depczących sobie po piętach. Zbudowano ją w 1967r. w ciągu ośmiu miesięcy.

Nowa konstrukcja zaskakuje śmiałością i jakby na przekór słowom zastępcy sekretarza zdaje się być właśnie ekstrawagancka. Osiem łukowato zakrzywionych skrzydeł łączy się z przestrzennym centrum i imponującym 32-metrowym tercjowanym wejściem. Odpowiednio dla personelu, dziennikarzy i VIP-ów. Ześrodkowanie symbolizuje wspólne dążenia, a szklane mury przekonują o transparentności NATO.

Słowo "ekstrawagancki" powraca co i rusz. Daniel Keohane, szef do spraw strategii europejskiego think tanku FRIDE zdaje się dostrzegać coś więcej niż tylko niebanalną myśl architektonicznych rozwiązań: Kiedy budżety obronne zaczynają być obcinane i ogólnie rzecz biorąc, kiedy rządy są pod dużym naciskiem podatników, by chronić pieniądze, to wygląda strasznie ekstrawagancko. Zresztą Anglicy najgłośniej występują ze swoimi wątpliwościami. John Glen, konserwatysta i członek komitetu obrony Izby Gmin określił wydatkowanie milionów funtów na nową siedzibę jako frustrujące. Jak cytuje Glena brytyjski The Telegraph. Namawiam Liama Foxa, Sekretarza Stanu, do pracy z innymi ministrami obrony w całym NATO, aby zmniejszyć obciążenie Skarbu Państwa. Nie możemy sobie na to pozwolić.

Ech, pieniądze... Wielkie inwestycje mają to do siebie, że generują koszty w sposób morderczy. Latem 2016r. budowa Nowa kwatera NATO w Brukseli. Archifacts blog; licencja: CC3.0 / Fot. Archifacts blogpowinna zostać oddana do użytku nie przekraczając już założonego kosztu całkowitego. Jednak mało prawdopodobne, aby 1 miliard euro wystarczył. Wstępny koszt wyposażenia kwatery Paktu w najnowocześniejszy sprzęt komputerowy, to co najmniej 100 milionów dolarów czym zajmuje się koncern Lockheed Martin.

Szkło i stal najwyższego poziomu zaawansowania technologicznego jest już wyraźnie zarysowaną bryłą kwatery marzeń. Daje też wyraz rozgraniczenia interesów Zachodu od polityki rosyjskiej oraz tej reszty świata, która wciąż upatruje środka zaradczego w reliktowej sowietyzacji lub fanatyzmie religijnym będącym najzwyklejszym terrorem. Przyszłość NATO umocni realizacja planowego opuszczenia Afganistanu w 2014r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.