Facebook Google+ Twitter

NATO wznawia więzi militarne z Rosją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-26 18:41

Sojusz Północnoatlantycki wznowił formalne więzi militarne z Rosją. Od inwazji Rosji na Gruzję w 2008 roku NATO nie utrzymywało tego typu stosunków wojskowych z Moskwą.

Obie strony wciąż dzieli wiele strategicznych zagadnień. Główne różnice polegają na podejściu do byłych państw Związku Radzieckiego - Gruzji i Ukrainy. Rosja i NATO chcą jednak poprawić kooperację - głównie w sprawach związanych ze zwalczaniem terroryzmu.

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO admirał Giampaolo Di Paola przyjął dziś szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego - generała Nikołaja Makarowa. Wojskowi dygnitarze spotkali się w siedzibie NATO w Brukseli z szefami sztabów wszystkich 28 państw wchodzących w skład Paktu Północnoatlantyckiego. Dyskusja miała dotyczyć współpracy w nadchodzących latach. Kooperacja pomiędzy obiema stronami ma być głównie związana z działaniami antyterrorystycznymi, walką z piractwem, operacjami ratowniczymi na morzu czy wsparciem logistycznym - w szczególności dotyczącym konfliktu w Afganistanie.

Przedstawiciele NATO i Rosji mieli też omawiać konkretne działania na rzecz poprawy wzajemnego zaufania. W przypadku dalszego ocieplenia relacji planowane jest spotkanie na jeszcze wyższym szczeblu w roku 2011.

Ostatni raz rosyjscy wojskowi dyskutowali z reprezentantami Sojuszu Północnoatlantyckiego w maju 2008 roku. Trzy miesiące później, w sierpniu, Rosja uderzyła na Gruzję. Była to odpowiedź Moskwy na napaść Tbilisi na dwie separatystyczne prowincje - Abchazję i Południową Osetię. NATO postanowiło wówczas zerwać formalne więzi militarne z Moskwą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.