Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5226 miejsce

Naturalistyczne widzenie świata, czyli dwoistość myślenia

Odnoszę wrażenie, że coraz więcej osób poddaje się wpływowi wszechogarniającej filozofii działań proekologicznych. Rozkręcona spirala dążenia do zachowań zbliżających nas do natury, czasem przybiera karykaturalną formę.

Zdeklaruję się na początku: nie mam nic przeciwko takiemu podejściu do życia! Chcę tylko wskazać na pewne niekonsekwencje w postępowaniu tych wszystkich, którzy bezkrytycznie powtarzają „nowe prawdy”, wylewając niejako dziecko z kąpielą.

Wiele blogów w Internecie jest poświęconych tematyce zdrowotnej z ukierunkowaniem na propagowanie tzw. zdrowego stylu życia. W ostatnim, jaki przeglądałem, autor z wielką werwą przekonywał swoich czytelników, że nasi ojcowie byli zdecydowanie zdrowsi, pomimo że nie mieli dostępu do takich leków, sprzętu i technologii, jak my mamy dzisiaj.

To nie takie proste!

Stwierdzenie, że nasi ojcowie byli zdrowsi jest taką samą prawdą, jak to, że „wszystko nam szkodzi, co wytworzono przy pomocy zaawansowanych technologii”, z żywnością modyfikowaną genetycznie włącznie. To są subiektywne oceny i ogólnikowe stwierdzenia. Przy czym oba mają taką samą wartość dla ludzkości, górnolotnie mówiąc, ponieważ nie są poparte żadnymi głębokimi badaniami.

Tym, którzy upatrują tylko zła w nowoczesności proponuję, aby powiedzieli człowiekowi, którego ta „niedobra cywilizacja” doprowadziła do niewydolności serca, ale jednocześnie umożliwiła mu przeszczepienie tego narządu, dzięki któremu ten człowiek żyje już kilka, czy kilkanaście lat, często nawet prowadząc dość aktywne życie. Spójrzcie mu prosto w oczy i powiedzcie, że jego życie jest sztuczne i niepełnowartościowe, ponieważ musi on cały czas pilnować, aby jego naturalne mechanizmy nie odrzuciły przeszczepu i ciągle musi przyjmować leki zmniejszające aktywność układu odpornościowego.

Podobnym zjawiskiem jest sztuczne podtrzymywanie życia i zdrowia milionów ludzi, którzy nie mieliby takich szans na początku ubiegłego stulecia, a dziś żyją i pracują normalnie.

Dla takich osób, fanatyczne nawoływania do zwrócenia się ku naturze brzmią jak mówienie o eutanazji.

Aby być konsekwentnym i spójnym, powinniście, drodzy naturaliści, powiedzieć wszystkim etykom, prawnikom, hierarchii kościelnej i innym strażnikom systemów religijnych, aby rozpętali kampanię ogólnoświatową w celu zwrócenia uwagi na wzmocnienie naturalnych mechanizmów poprawiających kondycję materiału genetycznego istoty ludzkiej.

Niech ludzie nie zwracają się ku sztuczności i zostawią swoje zdrowie naturalnym procesom, wspomagając się tylko „dozwolonymi” (przez kogo?) metodami naturalnymi.
Poddajmy wszystko naturalnej selekcji, tak jak to Stwórca urządził, gdzie słaby i chory musi zginąć! Natura nie toleruje rannych ze złamanym skrzydełkiem, czy nóżką, czyniąc z nich łatwy posiłek dla drapieżników. Przetrwa tylko silny i sprytny, albo mądry jeżeli ktoś woli takie określenie, co w końcowym rozrachunku umacnia w potomstwie przydatne, wartościowe cechy dające możliwość przeżycia.

Szlachetni wizjonerzy nowego świata, czy chcecie te naturalne prawa stosować wobec człowieka?

Innym aspektem tego samego schematu myślowego jest teza, że „chemia nam szkodzi”. To jest według mnie taki sam kretynizm, jak te hasełka propagandowe, które sobie przypominam z minionego okresu, w rodzaju: „chemia żywi i broni”, umieszczane na opakowaniach z nawozami sztucznymi oraz w wielu innych miejscach, aby podkreślić dobrodziejstwo jedynie tylko słusznego ustroju, który niesie wszystkim rozwój i postęp…

A przecież to my, ludzie, wartościujemy i nadajemy hierarchie ważności różnym wynalazkom, zjawiskom czy działaniom. To od nas zależy, czy wiedza genetyczna, chemiczna, ekologiczna lub jakakolwiek inna będzie wykorzystana z pożytkiem dla człowieka, czy umyślnie na jego zgubę.
Nóż, energia jądrowa, różne substancje chemiczne czy technologie mogą być użyte do szlachetnych lub niecnych celów…

Podsumowując.

Warto zachować umiar i bardziej wnikliwie analizować głoszone zasady, według których ma funkcjonować ten lepszy, bo naturalistyczny świat…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.