Facebook Google+ Twitter

Naucz się udzielać pierwszej pomocy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-01 17:25

Oficjalne dane informują o 564 przypadkach utonięć w 2006 r. Ponadto dane policji pokazują, że większość utonięć miała miejsce w miejscach niestrzeżonych, gdzie ofiary nie mogły liczyć na profesjonalną pomoc ratownika.

 / Fot. własneTymczasem sytuacja może się pogarszać. W związku z otwarciem rynku pracy na Zachodzie, duża część polskich ratowników wybiera lepiej płatną pracę w krajach takich, jak Anglia czy Irlandia. Dla przykładu, małopolski WOPR informuje, że w tym sezonie zabraknąć może nawet 10 proc. osób pilnujących bezpieczeństwa kąpiących się. W takim przypadku kwestia edukacji dotyczącej metod pierwszej pomocy wydaje się jeszcze bardziej paląca.

To obowiązek, a nie ewentualność

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w myśl aktualnych przepisów pomoc przedlekarska w przypadku nagłych wypadków jest obowiązkiem. O sankcjach za nieudzielanie pomocy mówi artykuł 162 kodeksu karnego:

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

Naturalnie najlepiej byłoby, gdyby decyzja o pośpieszeniu z pomocą drugiemu człowiekowi podyktowana była naturalnym odruchem solidarności, a nie perspektywą kary za bierność.

Co z edukacją?

 / Fot. źródło własne / Fot. źródło własneMimo wysiłków Czerwonego Krzyża, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy innych licznych organizacji pozarządowych i instytucji takich, jak policja czy straż pożarna, praktyczna wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej nie jest w polskim społeczeństwie powszechna. Analizy przeprowadzone przez naukowców z Torunia i Bydgoszczy pokazują, że trzy czwarte badanych twierdzi, iż posiada wiedzę na temat metod udzielania pierwszej pomocy, ale równocześnie większość uznaje ją za niepełną (średnią - 46 proc.), a nawet niewystarczającą (33 proc.)! Czyli w rzeczywistości wiedza ta może nie przekładać się na konkretne umiejętności. Na ile młodzi kierowcy, którzy „przeszli” kurs pierwszej pomocy podczas zajęć na kursach prawa jazdy, będą w stanie skutecznie pospieszyć z pomocą poszkodowanym w wypadkach? Jednorazowy kurs nie jest w stanie zrównoważyć regularnych ćwiczeń praktycznych pod opieką profesjonalnych instruktorów. Tymczasem wydaje się, że powszechne myślenie sprowadza się właśnie do takiego schematu – „skoro coś o pierwszej pomocy słyszałem, nie muszę się już starać pogłębiać swoich umiejętności”.

Promocja wiedzy i umiejętności

 / Fot. źródło własneNa szczęście istnieje szereg inicjatyw, które wychodzą naprzeciw tej niedobrej sytuacji. O ile państwowa organizacja ratownictwa medycznego boryka się wciąż z tymi samymi problemami (brak jednego centrum powiadamiania, kłopoty z numerem 112, patologiczne niedofinansowanie), to działające poza nią (czy raczej ją wspierające) organizacje stają się coraz bardziej aktywne.

W 2006 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uruchomiła program edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Akcja skierowana jest głównie do młodych ludzi, nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą. Jej celem jest nie tylko nauka zasad udzielania pierwszej pomocy, ale także inspirowanie przekazywania tej wiedzy i umiejętności dalej. Do tej pory wyszkolono w ramach projektu ponad 6 tysięcy nauczycieli z ponad 3,5 tysiąca szkół. Ratowniczą edukacją objętych jest 380 tysięcy dzieci. Fundacja zamierza zwiększyć tę liczbę do 2 milionów w ciągu dwóch lat! (ź: http://www.wosp.org.pl/uczymyratowac/)

Interesującą inicjatywą jest także projekt „Pierwsza pomoc w Twojej komórce”, realizowany przez sieć Plus. Telefony komórkowe stały się nieodłącznym elementem codziennego życia, zabieramy je wszędzie i wciąż mamy je pod ręką – są to więc doskonałe narzędzia do zdobycia niezbędnych wskazówek. Aplikacja, którą można pobrać na telefon lub obejrzeć za pomocą zakładki WAP, udostępnia podstawowe teksty informujące o praktyce pierwszej pomocy, obrazowane niezbędnymi ilustracjami i schematami.

Podczas letniego wypoczynku na plaży czy w górach w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia możemy być zdani wyłącznie na własne umiejętności. Warto nie odwracać się od tej myśli – tylko znaleźć motywację do zdobycia lub utrwalenia swoich umiejętności z dziedziny udzielania pierwszej pomocy. Czasem przecież wystarczy tylko odrobina dobrej woli, żeby zauważyć ogłoszenie o bezpłatnym szkoleniu albo kilka chwil, żeby z własnej komórki stworzyć podręczną bazę wiedzy, potrzebną w razie wypadku. Pozostaje tylko mieć nadzieję, by nie było potrzebne testowanie swojej wiedzy w praktyce.

Czytaj także:
Nie migaj się od pomocy - naucz się prostych gestów języka migowego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W Polsce niestety ludzie sie boją podjąc akcji ratunkowej..stoją nad ofiarą wypadku i czekaja na PR. Smutne, ale prawdziwe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A już chciałam plusować. Taki profesjonalny tekst, a tu patrze\ę - z Gościa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.