Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

104907 miejsce

Nauczyciel nie pojedzie już pociągiem ze zniżką?

Senatorowie chcą likwidacji ulg transportowych dla nauczycieli. Ministerstwo Finansów jest za. Z kolei ZNP protestuje.

Pedagodzy, z wyjątkiem tych pracujących w przedszkolach, to jedyna grupa zawodowa, której przysługuje 37 proc. ulga przy zakupie bilety na przejazd komunikacją miejską.

Jednakże przed 16 miesiącami Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jest to niezgodne z prawem równego traktowania oraz zasadą sprawiedliwości społecznej.

Egzekucją wyroków TK zajmuje się komisja senacka. Żeby wszyscy pedagodzy byli tak samo traktowani, senatorowie zamiast przyznać ulgę nauczycielom przedszkolnym, postanowili odebrać ją tym, którym ona przysługuje.

"Ponieważ w budżecie wciąż poszukuje się oszczędności, zaproponowaliśmy m.in. całkowitą likwidację ulg dla nauczycieli" – powiedział "Gazecie Prawnej" dyrektor biura legislacyjnego Kancelarii Senatu, Roman Kapeliński.

Podkreślił, że nauczyciele są ostatnią grupą zawodową z takimi przywilejami, dlatego też pomysł likwidacji zniżek ma swoje uzasadnienie. MENiS, jak dotąd nie zabrało głosu w tej sprawie. Z kolei Ministerstwo Finansów poparło senacką propozycję.

Sami zainteresowani nie chcą słyszeć o żadnych zmianach. -"To jest restrykcyjne działanie, które uderzy w najniżej uposażonych pracowników sfery budżetowej. Na likwidacji ulgi najbardziej stracą małe gminy, bo do pracy nie będą chcieli dojeżdżać nauczyciele" - mówił Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (38):

Sortuj komentarze:

ANNA
  • ANNA
  • 22.03.2012 15:31

@Jan Kanty A ile zarabia owa córka ("polka") w angielskiej szkole? Czy tyle samo zarobiłaby w szkole polskiej, czy może jednak nieporównanie więcej?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Budny
  • Michał Budny
  • 22.03.2012 15:27

Większość osób wypowiadających się tutaj ogóle nie wie, o czym pisze... Jednak edukacja niektórym zaszkodziła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wisienka
  • Wisienka
  • 22.03.2012 10:56

To prawda, co za jad sączy się z niektórych komentarzy!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Z.
  • Michał Z.
  • 22.03.2012 10:54

PAPA - zgadza się, autorka nie podała rzetelnej informacji i rzuciła kij w mrowisko, bo sprowokowała całą żółć przeciw nauczycielom, jaka w ludziach drzemie od małego. Aż strach i przerażenie ogarnia, co mamy za złośliwy naród!

Komentarz został ukrytyrozwiń
BASIA
  • BASIA
  • 22.03.2012 07:46

Są jeszcze dodatki mieszkaniowe,dozgonne fundusze zdrowotne,fundusze socjalne do śmierci,urlopy zdrowotne,dopłaty do dokształcania.Każdy rząd boi się przeciwstawić nauczycielom bo jest to duża grupa społeczna wię może tutaj poszukać oszczędności i działania zgodnego z z konstytucją tj. równego traktowania obywateli w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 22.03.2012 06:28

Wszystkie zniżki zlikwidować! Czas skończyć z tym przeklętym socjalem do którego wszyscy muszą dopłacać. Bilety 'normalne' są właśnie takie drogie dlatego że muszą sfinansować czyjąś zniżkę. Bez zniżek koszt biletów będzie niższy dla wszystkich (tam gdzie przewoźnik nie jest monopolistą).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Max
  • Max
  • 22.03.2012 02:40

żadnych zniżek dla Dorsłych!. Do roboty!.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kanty
  • Jan Kanty
  • 22.03.2012 01:39

moja córka /polka/ jest nauczycielka w londyńskiej szkole podstawowej /primary school/ i nie ma ZADNYCH przywilejów z tego tytułu i nie mają ich brytyjscy nauczyciele !! Ale Polska jest na tyle bogatym krajem, że może mieć uprzywiliowane grupy zawodowe !!! Kpina !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dydkowski marian
  • Dydkowski marian
  • 21.03.2012 22:57

Brawo. nauczyciele podburzali młodzież przeciw Kaczorom to Tusk ich teraz docenił.Uczcie według programu Tuska to młodzi POpaprańcy jeszcze lepiej wam dokopią i całemu narodowi.Nauczyciele czy wy własne rozumy postradaliście,uczcie prawdy, honoru,itp.a nie głupich programów PO,wśród ludzi prawych nie było by takich pomysłów,oszustw,cwaniactwa ale co posiejecie to będziecie zbierać teraz i na starość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
MS
  • MS
  • 21.03.2012 22:57

A ja jestem nauczycielem i nie mam żadnej zniżki na komunikację w Warszawie. W ilu miastach takie zniżki obowiązują?????