Facebook Google+ Twitter

Nauczyciele będą manifestować

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-19 19:45

1 września w Warszawie odbędzie się manifestacja nauczycieli - postanowił zarząd Związku Nauczycielstwa Polskiego. Na razie decyzja o ewentualnym wrześniowym strajku została zawieszona.

O tym, czy rok szkolny zacznie się od protestów nauczycieli zaważy wynik rozmów między stroną rządową, a związkowcami. Negocjacje rozpoczną się w najbliższy poniedziałek.

Związkowcy chcą, aby rząd zrezygnował z planowanych zmian w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty, zwiększył skalę podwyżek i zachował prawa do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że w tych kluczowych kwestiach, jego związek nie przewiduje kompromisów.

Rząd także nie zamierza zmieniać swojego stanowiska w sprawie wyższych wynagrodzeń. Zdaniem sekretarza stanu w Kancelarii Premiera Michała Boniego proponowane 10-procentowe podwyżki powinny usatysfakcjonować związkowców. Michał Boni dodał, że rząd nie skłania się do ustępstw w kwestii wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.

Sławomir Broniarz podkreślił, że taka postawa rządu jeszcze bardziej usztywnia stanowisko ZNP.
Na razie decyzja o wrześniowym strajku została zawieszona. Teraz wszystko zależy od wyniku rozmów. Jeśli negocjacje nie zaowocują kompromisem, 1 września może oznaczać nie tylko początek roku szkolnego, ale także początek strajku.

Pierwszym znakiem ostrzegawczym jest manifestacja zaplanowana na 1 września. Jak podkreślił prezes ZNP, będzie ona wyrazem niezadowolenia środowiska nauczycielskiego z proponowanych przez Ministerstwo Edukacji zmian.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.