Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17663 miejsce

Nauczyciele polskiego i historii dyskutowali regionalizmie w Pszczynie

"O regionalizmie raz jeszcze" - pod takim hasłem odbyła się 31 maja w Pszczynie II Powiatowa Konferencja Naukowa. Głównymi adresatami byli nauczyciele języka polskiego i historii okolicznych szkół.

Początek konferencji. Przemawia Starosta Pszczyński / Fot. T. ZygmuntOrganizatorem konferencji było Starostwo Powiatowe w Pszczynie, dlatego też o jej otwarcie poproszono Starostę Pszczyńskiego - Józefa Tetlę. Spotkanie poprowadziła dr Maria Szostak - doradca metodyczny nauczycieli historii.

Referaty wygłosili pracownicy Uniwersytetu Śląskiego: prof. Anna Glimos-Nadgórska i prof. Antoni Barciak.

Prof. Nadgórska mówiła o rozwoju regionalizmu w latach międzywojennych. Pokazała też trzy istotne różnice między szkołą śląską a polską, a wynikające z autonomii śląskiego województwa: celibat nauczycielek, cztery godziny zajęć religii oraz łączenie obowiązków dyrektora szkoły z funkcją parafialnego organisty. Tzw. ustawa "celibatowa" zakazywała nauczycielkom wychodzenia za mąż (ślub wiązał się z natychmiastową utratą pracy). Ustawę tę zniósł dopiero Sejm RP w kwietniu 1938 r.
Prof. Barciak próbował zaś ocenić stan pisarstwa historycznego na ziemiach pszczyńskich. Zwrócił uwagę, że wszystkie monografie Pszczyny i okolic zostały napisane przez historyków-amatorów, nauczycieli lub księży i wynikały najczęściej z potrzeby serca. Bazowały również na bliskich archiwach.

Głos zabrali również pszczyńscy nauczyciele. Dr Urszula Chrobok-Sztoler z pszczyńskiego Zespołu Szkół nr 3 podzieliła się refleksjami dotyczącymi trudności w pracy nauczyciela regionalisty.
Mgr Ilona Gumola z Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego mówiła o sposobach wykorzystania problematyki regionalnej w edukacji polonistycznej. Jednym z nich jest Galeria Sztuki Artystów Ziemi Pszczyńskiej, którą przygotowują uczniowie liceum. Dyrektor Gminnej Biblioteki w Miedźnej - mgr Renata Szweda - opowiadała o Gminnym Turnieju Wiedzy o Regionie, który organizowany jest corocznie od 1999 roku.

Ostatnim prelegentem był mgr Stanisław Janosz z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Był on koordynatorem projektu edukacyjnego "Miejsca pamięci", dotyczącego miejsc związanych z II wojną światową. Uczniowie sami szukali osób oraz dokumentów związanych z m.in. bojem pod Ćwiklicami (1939) czy "Marszem śmierci" (ewakuacją więźniów obozu Auschwitz na trasie Oświęcim - Wodzisław Śląski w styczniu 1945 roku).

Czy warto organizować takie konferencję? Chyba tak. W dobie globalizmu warto czasem pochylić się przecież nad historią miejsca, z którego się pochodzi lub w którym się mieszka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nasz region, miejsce gdzie mieszkamy powinno być dla nas ważne ale nigdy nie powinno przysłaniać nam naszej ojczyzny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prof. Barciak. Mój historyczny idol (plus)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.