Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10117 miejsce

Nauczyciele poszukiwani. W szkołach brakuje lingwistów

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2006-08-30 22:03

Początek roku szkolnego już w poniedziałek, a w wielu placówkach dramatycznie brakuje nie tylko anglistów i germanistów, ale także nauczycieli przedmiotów zawodowych. Dyrektorzy są przerażeni sytuacją.

– Ciągle mam nadzieję, że znajdę chętnego do pracy – mówi Paweł Domagała, dyrektor ZSO w Jeleniej Górze. Fot. Marcin Oliva Soto W stolicy Karkonoszy zatrudnienie znajdzie dwunastu pedagogów. – Są to głównie angliści i nauczyciele przedmiotów zawodowych – mówi Sylwester Urbański, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Nie ma chętnych do nauczania m.in. ekonomii, elektroniki czy mechaniki.

Najbardziej jednak szkoły w naszym regionie borykają się z brakiem nauczycieli języków obcych. Pomimo licznych ofert zatrudnienia, chętnych wciąż brakuje. W powiecie bolesławieckim jest dla nich aż 26 propozycji pracy. Osiem szkół szuka germanistów, a 18 anglistów.

Problem z nauczycielami języków obcych ma na przykład szkoła uznawana za najlepszą w Bolesławcu – I LO. Jeden z anglistów dostał roczny urlop i wyjechał do Anglii. – Zadeklarował, że wróci i mam nadzieję, że dotrzyma słowa – mówi dyrektor liceum, Stanisław Małkowski. – Pracuje w szkole angielskiej i dlatego dostał ten urlop na dokształcanie. Niestety, nie ma możliwości stworzenia dodatkowej motywacji finansowej dla młodych nauczycieli. Przychodząc do pracy z licencjatem, dostają 650 złotych. To bardzo mało – dodaje.

Barbara Majcka, naczelnik zgorzeleckiego wydziału edukacji, również w niskich pensjach widzi przyczynę braku zainteresowania podjęciem pracy w szkole wykształconych filologów. – Takie osoby mogą założyć prywatną szkołę językową, gdzie więcej zarobią – uważa urzędniczka.

Jak deklaruje Sylwester Urbański, wydział oświaty zrobi wszystko, aby zaradzić problemom. – W ostateczności zwrócimy się do nauczycieli, którzy są na emeryturach, aby wrócili do pracy – zapowiada zastępca naczelnika.

Zarobki w oświacie

Średnio rozpoczynający prace stażysta zarabia około 850 zł na rękę. Nauczyciel kontraktowy dostaje około 1200 zł, mianowany 1500 zł, a dyplomowany 1750 zł. Dodatkowo belfrowie pracujący w wiejskich placówkach otrzymują dodatek mieszkaniowy (jego wysokość ustala organ prowadzący szkołę, czyli np. burmistrz lub wójt) oraz dodatek wiejski w kwocie 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego.
Katarzyna Wilk


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.