Facebook Google+ Twitter

Nauczyciele przeciwko "czarnej liście" uczniów

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-01-14 09:07

Nauczyciele są zbulwersowani poleceniem wydanym przez łódzki magistrat, który żąda utworzenia list tzw. trudnych uczniów. Na ich podstawie Urząd Miasta chce sporządzić bazę o uczniach zagrożonych demoralizacją w ramach mającego powstać Centrum Informacji o Dziecku.

Pedagodzy mają przygotować listy trudnych uczniów i ich rodziców do 15 stycznia. Wielu z nich uważa to za nieetyczne i niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych. Zarząd Okręgu Łódzkiego ZNP skierował już do prezydenta Łodzi pismo, w którym domaga się natychmiastowej zmiany decyzji.

- W demokratycznym kraju nie powinno być miejsca na tworzenie specjalnych list uczniów oraz ich rodziców w oparciu o niejasne kryteria - uważa Sławomir Broniarz, szef ogólnopolskiego ZNP.

- Czemu ma służyć taka baza danych? Kto będzie z niej korzystał? Jakie konsekwencje czekają uczniów, którzy trafią na listę, oraz ich rodziców? Pismo w tej sprawie wystosowaliśmy do Rzecznika Praw Dziecka.

- Koncepcja Centrum Informacji o Dziecku zrodziła się w 2005 r. i chcemy ją wdrażać - mówi Jacek Człapiński, dyrektor wydziału edukacji UMŁ. - Gdy brakuje współpracy między szkołą, sądem, policją, kuratorami - musimy stworzyć komórkę koordynującą działania i mającą kompletną informację o uczniu. Chcielibyśmy ją powołać od września przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 3 w Łodzi.

Sprawą zainteresował się też Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie ma dzieci trudnych, są niedouczeni, bez serca tzw. pedagodzy i ich przełożeni administratorzy. Jest to absolutna dyskryminacja i alienacja dziecka. Raz przyklejona etykietka skutkuje częstokroć zamknięciem pewnych dróg rozwojowych. Jakże szybko cofamy się w mroki ciemnoty i feudalizmu. My, z własnej woli, ale dzieci???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.