Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30328 miejsce

Nauczyciele szykują się do strajku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-19 18:19

Będzie strajk w większości szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych w Łomży i Białymstoku oraz co najmniej w połowie w Suwałkach.

Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni opowiedzieli się w referendum za przystąpieniem do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej 27 maja. W tym dniu osoby, które popierają strajk, przyjdą do pracy ale nie będą pracować. Najprawdopodobniej wiele placówek zostanie wtedy zamkniętych. W Łomży ze strajku wyłączone są bursy szkolne, dom dziecka i szkoła specjalna. 27 maja zawisną tylko flagi na znak poparcia dla projektu.
Jak poinformowała prezes łomżyńskiego oddziału ZNP Aleutyna Kołos pracować będzie też jedna szkoła podstawowa, jedno gimnazjum i jedno liceum. Pozostałe szkoły mogą być nawet zamknięte. Zdecydują o tym dyrektorzy w zależności od tego, ilu nauczycieli danej szkoły będzie strajkować.
Strajk odbędzie się także w Białymstoku. Prezes ZNP Maria Mieszalska-Goroszkiewicz poinformowała, że do ogólnopolskiego strajku 27 maja przyłączy się 101 placówek.
W Suwałkach nie ma jeszcze ostatecznych danych. Wiadomo, że będzie strajkować połowa placówek oświatowych. ZNP deklaruje odstąpienie od strajku, jeśli zostaną spełnione żądania pracowników oświaty.
Prezes suwalskiego oddziału ZNP Waldemar Brzeziński powiedział, że związkowcy domagają się zwiększenia nakładów na oświatę, w tym na wynagrodzenia zwłaszcza dla nauczycieli rozpoczynających pracę i pracowników niepedagogicznych.
Domagają się także zachowania praw i obowiązków wynikających z Karty Nauczyciela oraz zachowania dotychczasowych uprawnień nauczycielskich do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.
Waldemar Brzeziński szacuje, że w całym kraju do strajku 27 maja może przystąpić nawet 80 proc. placówek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.