Facebook Google+ Twitter

Nauczycieli informatyki jak na lekarstwo

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-09-28 10:38

Do 2025 roku polska edukacja musi wyszkolić siedemset tysięcy informatyków – uważają specjaliści, którzy na zlecenie ONZ przygotowali raport dotyczący dostosowania kształcenia do rynku pracy. – Będzie ciężko. Największa bolączka to brak wykwalifikowanych kadr – mówi Piotr Zaczkowski, rzecznik Śląskiego Kuratorium Oświaty.

Studenci w bibliotece Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach mogą skorzystać z komputera. / Fot. Dziennik ZachodniŚląskie jest drugim po mazowieckim województwem, o największej liczbie szkół i uczniów. To głównie na te dwa regiony spada obowiązek kształcenia przyszłych kadr. Czy będą w stanie sprostać wyzwaniu? Artur Warzocha, wicewojewoda śląski twierdzi, że bez programu rządowego i dodatkowych pieniędzy się nie obejdzie. – Jeśli chodzi o potencjał szkolny, to sądzę, że jesteśmy przygotowani. Konieczne będzie przeprofilowanie całego systemu nauczania i postaranie się nowe kadry. To będą bez wątpienia decyzje o charakterze strategicznym – mówi wicewojewoda.

Jego zdaniem wystarczy wspomóc finansowo nauczycieli, którzy chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje w trzy semestry. To jednak za mało. W szkołach potrzebna jest wyspecjalizowana kadra, tym bardziej, że uczniów ciągle przybywa. – Zawsze mamy nadmiar kandydatów, otwieramy więcej klas niż planujemy – mówi Renata Kudelska, wicedyrektorka Technikum Elektryczno-Elektronicznego przy Zespole Szkół nr 4 w Tychach.

W szkołach wyższych sytuacja jest o wiele lepsza. – Jest coraz więcej młodych ludzi, którzy widzą swoją przyszłość na kierunkach informatycznych. Nie są to przypadkowe osoby – mówi Paweł Doś, rzecznik Politechniki Śląskiej. Niestety w filiach uczelni sytuacja wygląda trochę gorzej. Nie udało się w tym roku zebrać nawet jednej grupy w Sosnowcu – dodaje Doś.
M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.