Facebook Google+ Twitter

Nauka dotarła do źródeł prawdziwej miłości

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-06 08:52

Prawdziwa miłość jest wieczna. Tak wynika z tomograficznych badań mózgów partnerów będących w długotrwałych związkach małżeńskich.

Wykazały one, że niektórzy z nich nawet po 20 latach pożycia potrafią reagować na siebie tak samo namiętnie jak pary przeżywające pierwsze miłosne porywy.

Te wyniki obalają pogląd głoszący, że miłość i pożądanie osiągają szczyt na początku związku, a potem słabną.

 / Fot. J. Cieślikowska/POLSKABadania przeprowadził zespół naukowców ze Stony Brook University w stanie Nowy Jork. Monitorowano mózgi partnerów, którzy spędzili ze sobą ponad 20 lat. Wyniki porównano z rezultatami identycznych badań przeprowadzonych na grupie osób, które dopiero zakochały się w sobie.

Okazało się, że u co dziesiątej dojrzałej pary mózgi partnerów - gdy ci oglądali fotografie drugiej strony - zdradzały ślady zachodzącej w nich takiej samej reakcji chemicznej jak mózgi osób, które dopiero zaczynały związek.

Poprzednie badania wskazywały, że pierwsze porywy romantycznej miłości - karuzela zmiennych nastrojów i obsesji, które psycholodzy nazywają limerencją - zaczynają zanikać w czasie pierwszych 15 miesięcy związku. Po 10 latach reakcje chemiczne w mózgu wskazujące na przypływ namiętności miały zanikać zupełnie.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.