Facebook Google+ Twitter

Nauka: Hormon głodu ma związek z alkoholizmem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-25 14:25

Hamowanie działania wytwarzanego przez żołądek hormonu - greliny - może znaleźć zastosowanie w leczeniu alkoholizmu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Grelina jest wydzielana do krwi przez komórki pustego żołądka. Następnie dociera do mózgu, gdzie działając na neurony podwzgórza pobudza apetyt i powoduje szybki wzrost ilości przyjmowanego pokarmu oraz przyrost masy ciała, pobudza także ruchy żołądka i wydzielanie kwasów żołądkowych. Blokowanie tej reakcji mogłoby pomóc w odchudzaniu, zaś podawanie greliny - pobudzić apetyt u osób, które jedzą za mało czy też na przykład chorych z nowotworami. Z wcześniejszych badań wynikało, że oprócz kontroli metabolizmu i masy ciała, grelina może również korzystnie wpływać na pracę układu odporności oraz na pamięć i poprawiać nastrój.

Jak wykazał zespół szwedzkich naukowców z uniwersytetu Gothenburg, grelina wpływa także na spożycie alkoholu. Myszy, którym podano grelinę, a następnie dano do wyboru alkohol i wodę, częściej wybierały alkohol. Natomiast myszy, który podano antagonistę greliny oraz myszy pozbawione receptora dla tego hormonu nie gustowały w wyskokowych napojach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.