Facebook Google+ Twitter

Nauka i muzyka w bydgoskiej Filharmonii

Musica Antiqua Europae Orientalis – pod taką nazwą rozpoczął się w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej Kongres i Festiwal poświecony muzyce z całego świata. Czterdzieste już spotkanie potrwa od 11 do 29 września.

 

Filharmonia Pomorska jest jedyną w Polsce, która oprócz działalności artystycznej prowadzi także działalność naukową, organizując w cyklu trzyletnim międzynarodowe kongresy "Musica Antiqua Europae Orientalis".

 

Inicjatywa powstała w latach sześćdziesiątych jako rezultat porozumienia między Dyrekcją Filharmonii w Bydgoszczy i Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsza impreza odbyła się w 1966 r. z udziałem uczonych z kilku kontynentów. Od tej chwili Bydgoszcz stała się bardzo ważnym forum spotkań historyków, muzykologów, bizantynologów, wykonawców i teoretyków muzyki ze Wschodu i Zachodu.

  Na Kongres przyjadą naukowcy i twórcy całego świata  m.in. z Rosji, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Niemiec, Włoch,  Izraela, Stanów Zjednoczonych. 
- W ciągu ubiegłych 40 lat Bydgoszcz stanowiła dla nas wzorzec zarówno w dziedzinie czysto muzykologicznej, jak i w prezentacji muzyki dawnej, włącznie z odkryciem autentycznego wykonania. Jesteśmy wdzięczni losowi za to, że od samego początku działalności otrzymaliśmy "imprinting" właśnie od MAEO, od Bydgoszczy - inicjatora ewenementu tak wysokiej wartości, mówi  profesor Nina Gerasimowa-Persydska, z Narodowej Akademii Muzycznej z Kijowa.

Muzyczne spotkanie zostało oficjalnie zainaugurowane  Polskim Requiem Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i Chóru Filharmonii Narodowej z Warszawy.

W programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie, m.in. na wtorek 12 września przygotowano  koncert pt. „ Wielka Średniowieczna Podróż”, a dzień później –„ Śpiewy Cerkwi Prawosławnej”. W kolejnych dniach zaplanowano koncerty muzyki barokowej, biznatyjskiej i średniowiecznej.


red. sms

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

witam cóz tak pięknej kobiety nikt nie kometuje pozdrawiam i zachęcam do pisania jak i komętowania moich artykółów

Komentarz został ukrytyrozwiń

chętnie odwiedziłbym koncert „ Śpiewy Cerkwi Prawosławnej”. cała impreza wydaje się bardzo ciekawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.