Facebook Google+ Twitter

Nauka jako źródło poznania

Nie twierdzę, że nauka potrafi wyjaśnić każdy aspekt naszego życia, zwłaszcza filozofia i psychologia (zwana też potocznie spychologią, bo odwraca wszystko kota ogonem). Nie twierdzę, że nauka jest nieomylna.

Nie twierdzę,
że nauka potrafi wyjaśnić każdy aspekt naszego życia, zwłaszcza filozofia i psychologia ( zwana też potocznie spychologią, bo odwraca wszystko kota ogonem), nie twierdzę, że jest nieomylna, jednak na bazie lub na jej pewnej części teorii, budowane są nowe choć pozornie im zaprzeczają to już same zaprzeczenie czemuś jest wynikiem poprzednich badań i zauważenia danego problemu.

Dalsze badania powoduje wzrost wiedzy na ten temat, a nierzadko zaprzeczenia pierwszej teorii są podważane i powstaje następna często spójna z tą pierwszą. Można tu mnożyć przykłady z psychologii , a różne teorie badań psychologicznych wypływały z różnych sposobów widzenia ludzkich zachowań, nie zaprzeczały sobie w całości tylko się uzupełniały.

Czysto biologiczny i behawiorystyczny punkt widzenia nie był błędny w całości, tylko nie tłumaczył do końca przyczyn zachowań, tym zajęła się psychoanaliza. Wielu psychologów jest zdania, że rzeczywisty obraz rzeczy jest najbliższy prawdzie, gdy przyjrzymy się z różnych punktów widzenia.

Behawiorysta stawia inne pytania niż psycholog poznawczy humanista czy też psychoananalityk. Przykładowo przyczyn alkoholizmu behawiorysta doszuka się w środowisku, psycholog poznawczy będzie doszukiwał się w myślach poprzedzających decyzję sięgnięcia po butelkę, biologiczny w uwarunkowaniach genetycznych i każdy z nich może mieć cień racji.
Nie tylko zresztą w psychologii tak się dzieje, także ścisłe nauki podlegają tej zasadzie. Fizyka, astronomia, ich badania nad czasoprzestrzenią dostarczają coraz to nowych wniosków . Kilkaset lat temu podróże w przeszłość były czystą fantazją i tematem fantazji literackich. Przed stu laty Albert Einstein odkrył, że na strumień czasu ma wpływ grawitacja oraz prędkość, z jaką się poruszamy.

W pobliżu miejsc o olbrzymiej grawitacji czas płynie wolniej i przebywając w nich i wracając na Ziemie przenosimy się niejako w czasie do przodu. Ale czy podróże w przeszłość są możliwe? Według tej teorii nie, ale niedawno genialny amerykański fizyk Stephen Hawking porównał czasoprzestrzeń do małych kwantopodobnych cząsteczek, z których zbudowana jest każda materia, przy olbrzymim przybliżeniu tracą one swoją ciągłość i można się wśród nich przemieszczać nie tylko do przodu ale i do tyłu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy artykuł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.