Facebook Google+ Twitter

Nauka: Opracowano nowe metody walki z gruźlicą

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-21 22:18

Naukowcy opracowali dwie nowe metody walki z gruźlicą - jedną z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie. Eksperci z amerykańsko-izraelskiego uniwersytetu Jesziwa w Nowym Jorku piszą o swych osiągnięciach w internetowym wydaniu tygodnika Nature.

Wywołujące gruźlicę bakterie Mycobacterium tuberculosis potrzebują do życia enzymu o nazwie GlgE. To właśnie na nim skupili się nowojorscy naukowcy. Okazało się, że celowo wywołane zaburzenia jego działania przynoszą znakomite efekty - powiedział szef grupy badawczej dr Wiliam Jacobs: „Kiedy wyłączyliśmy gen odpowiadający za enzym GlgE, bakterie same zatruwały się, w pewnym sensie popełniały samobójstwo".

Druga metoda unieszkodliwania bakterii była oparta na podobnej zasadzie. Naukowcy są pełni nadziei, bo enzym GlgE nie występuje w komórkach człowieka ani u bakterii w przewodzie pokarmowym, co powinno ułatwić wyprodukowanie skutecznego leku. Taki specyfik działałby na zupełnie innej zasadzie niż obecne antybiotyki, mógłyby być więc także skuteczny wobec lekoodpornych odmian gruźlicy.

Gruźlica pozostaje jedną z najgroźniejszych chorób świata. Co roku notowanych jest około ośmiu milionów zachorowań i ponad dwa miliony zgonów. Sytuacja pogarsza się w krajach dotkniętych epidemią HIV/AIDS, która sprzyja rozprzestrzenianiu się gruźlicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.