Facebook Google+ Twitter

Nauka pierwszej pomocy w Krakowie

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-07-30 11:39

Wczorajsza akcja przed bazyliką Franciszkanów przyciągnęła ludzi w każdym wieku, którzy chętnie podchodzili do ratowników i przysłuchiwali się fachowym poradom.

– Na szczęście jak dotąd nie musiałem udzielać pierwszej pomocy, ale gdybym znalazł się teraz w sytuacji, która by tego wymagała, to po przejściu tej krótkiej, 3-4 minutowej lekcji wiedziałbym jak uratować komuś życie – twierdzi Andrzej Grabowski, aktor Teatru Starego, który wczoraj na placu przed bazyliką Franciszkanów, razem z licznie zgromadzonymi krakowianami uczył się, jak prawidłowo udzielić pomocy poszkodowanemu.W akcji krwiodawstwa na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego uczestniczyło wielu krakowian / Fot. ADAM WOJNAR

– Ludziom brakuje przede wszystkim odwagi, aby podejść do leżącego na ulicy człowieka i sprawdzić czy coś mu się aby nie stało – mówi Marcin Mikos, koordynator akcji udzielania pierwszej pomocy. – Naszym celem jest więc nie tylko przekazanie niezbędnej wiedzy, ale również pomoc w przełamaniu się – dodaje Mikos.

Osobom zainteresowanym akcją rad udzielał m.in. Jan Kozakiewicz, jeden z najwybitniejszych ratowników w Polsce. Podczas szkolenia, które trwało zazwyczaj kilka minut można było nauczyć się m.in. jak poprawnie wykonywać masaż serca, co robić w przypadku zadławienia, jak zatamować krwawienie i obandażować rany.

– Niby uczymy się tego na lekcjach w podstawówce, potem przerabiamy robiąc kurs prawa jazdy, ale czasem nasza pamięć zawodzi – mówi Anna Ciebień, która wzięła udział w szkoleniu. Organizatorzy akcji zadbali, aby osoby biorące udział w kursie potrafiły nabytą wiedzę teoretyczną zastosować również w praktyce. Ochotnicy ćwiczyli robienie masażu serca na manekinie.

– Udzielanie pierwszej pomocy do łatwych czynności nie należy – przyznaje Lidia Jazgar z zespołu Galicja. – To ciężka praca, trzeba wykonać trzydzieści ucisków, dwa oddechy i tak cały czas, aż do momentu pojawienia się karetki pogotowia, nawet pół godziny, albo i dłużej – dodaje artystka.

Jak mówi jeden z prowadzących szkolenie Leszek Pniaczek, to pierwsza tego typu akcja w stolicy Małopolski. –W przyszłości chcielibyśmy stworzyć coś na kształt wielkiego pikniku ratowniczego na Błoniach – planuje Pniaczek.
W kampanii edukacyjnej uczestniczyło ponad 15 organizacji z Małopolski m.in. ratownicy z Centrum Szkoleń Ratowniczych w Limanowej, wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża, a także lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimu, Strażacy z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie oraz Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji.

Oprócz podstawowego kursu pierwszej pomocy, chętni mogli oddać krew dla dzieci ze szpitala w Prokocimiu. Zbiórkę zorganizowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Akcji patronowała Gazeta Krakowska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.