Facebook Google+ Twitter

Nauka: Polskie Noble wręczone

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-02 21:05

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono tak zwane "polskie Noble". Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za mijający rok otrzymało czterech uczonych w obszarze nauk humanistycznych, przyrodniczych, ścisłych i technicznych.

Statuetkę za humanistyczny wkład w naukę otrzymał profesor Jerzy Strzelczyk z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Historyk napisał dzieło pod tytułem "Pióro w wątłych dłoniach" - pokazujące wkład twórczości kobiet w rozwój cywilizacji europejskiej od starożytności do X wieku. Profesor Strzelczyk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że zamierzał zaprezentować nieznany w dawnych wiekach punkt widzenia kobiet. Dlatego też przedstawił starożytne dokonania intelektualne kobiet.

Nagrodę w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych otrzymał profesor Andrzej Koliński z Uniwersytetu Warszawskiego. Opracował on i zastosował w praktyce metody przewidywania struktury przestrzennej białek. Profesor Koliński podkreśla, że modelowanie białek to bardzo praktyczna dziedzina nauki, która przydaje się w tworzeniu nowoczesnych leków.

Pozostali laureaci "polskich Nobli" to naukowcy z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Fizyk profesor Józef Barnaś otrzymał nagrodę w obszarze nauk ścisłych za wyjaśnienie gigantycznego magnetooporu. To zjawisko ma duże znaczenie dla odczytu informacji zapisanej na twardym dysku.

Natomiast nagrodę w obszarze nauk technicznych otrzymał profesor Bogdan Marciniec za odkrycie nowych reakcji prowadzących do wytwarzania materiałów krzemoorganicznych. Chodzi o zjawisko zwiększenia szybkości reakcji dzięki wprowadzeniu niewielkiej ilości substancji zwanej katalizatorem.

Obecny na uroczystej gali marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział IAR, że polska nauka radzi sobie coraz lepiej, lecz jest przed nią sporo wyzwań. Jednym z nich, zdaniem marszałka, jest przeniesienie ciężaru dokonań z obszaru nauk ścisłych i przyrodniczych w techniczny.
Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wręczono po raz osiemnasty. W gronie laureatów z ubiegłych lat są między innymi profesorowie Karol Modzelewski, Piotr Sztompka czy Jadwiga Staniszkis.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.