Facebook Google+ Twitter

Nauki Jana Pawła II wciąż aktualne

10 października w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II, mieszczącym się w Galerii Porczyńskich w Warszawie, odbyło się spotkanie "Biuletynu IPN" zorganizowane z okazji zbliżającej się trzydziestej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

 / Fot. http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/24/8087/nr_102008.htmlSesję otworzył dr hab. Janusz Kurtyka, prezes IPN, który przywitał zaproszonych gości. Następnie głos zabrał Jan Ruman, który pełni funkcję redaktora naczelnego "Biuletynu IPN". Pokrótce omówił skład październikowego wydania magazynu, który nosi tytuł "Przesłanie wciąż aktualne" i w całości poświęcone jest pontyfikatowi. Oprócz wspomnień i anegdot z duszpasterskiej działalności Karola Wojtyły, znajdziemy w nim teksty o historii kościoła, a także prześladowaniu duszpasterzy akademickich w Łodzi i Płocku. Do "Biuletynu" dołączony jest film o Prymasie Tysiąclecia Stefanie Wyszyńskim "Zawód prymas Polski".

Uroczystość uświetnił obecnością Jego Ekscelencja Arcybiskup Kazimierz Nycz, który wygłosił osobiste wspomnienie pod tytułem "30 lat temu i wcześniej". Jak powiedział, był "bezpośrednim świadkiem wzrastania wiary i powołania Karola Wojtyły". Duszpasterz doskonale pamięta dzień 16 października 1978 roku, kiedy to ogłoszono powołanie naszego rodaka na Stolicę Piotrową. Obecny Metropolita Warszawski przebywał wtedy w Lublinie. gdzie uczęszczał na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Gdy po kolacji wszyscy doktoranci udali się na codzienną modlitwę wieczorną, do kaplicy przybiegł jeden ze studentów i zawołał do abp. Kazimierza: "Tego Twojego wybrali na papieża. Opowiedz o nim coś więcej."

Po chwilach wzruszeń i wspomnień zgromadzonych zaproszono do dyskusji pt. "Ziarno zostało iura zasiane" w której udział wzięli abp. Nycz, Jan Żaryn - dyrektor Biura Edukacji IPN, Marek Lasota - dyrektor Oddziału IPN w Krakowie i autor książki "Donos na Wojtyłę" oraz redaktor "Gościa niedzielnego" - Andrzej Grajewski. Poruszono m.in. temat religijno-społecznych idei nauczania Jana Pawła II oraz jego najbardziej aktualnego przesłania, do dziś obecnego w naszym życiu.

Wypowiedzi przeplatane były krótkimi prezentacjami oryginalnych nagrań z udziałem papieża, m.in. z pierwszej pielgrzymki do Polski (czerwiec 1979) oraz pamiętnego wystąpienia na Placu Zwycięstwa. Obejrzeć można było także pokaz kilkuset zdjęć autorstwa Piotra Życińskiego, który towarzyszył Wojtyle podczas wszystkich wizyt w ojczyźnie. Zwieńczeniem sesji był recital Leszka Długosza, wybitnego krakowskiego poety i muzyka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Rozumiem, i dlatego jestem wyrozumiały. :) Oczywiście w moim komentarzu, winno znajdować się "Droga Autorko", a nie "Drogo". Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

artykuł miał być relacją z konferencji - fakt może i tytuł niezbyt trafiony, ale dopiero się uczę :) w sumie z takich poważniejszych przedsięwzięć to mój drugi artykuł także proszę o wyrozumiałość :P
na przyszłość postaram się poprawić :)

pozdrawiam,
ks.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nauki Jana Pawła II wciąż aktualne" Drogo Autorko, może jakieś przykłady odzwierciedlające tytuł?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.