Facebook Google+ Twitter

Nauki września 1939. Rozważania geopolityczne

Sojusznicy zostawili nas na pożarcie. Uzbrojenie Wojska Polskiego okazało się za słabe. Niemcy i mocarstwo graniczące z nami od wschodu po raz kolejny porozumiały się w sprawie naszego losu. Czy mogło być inaczej? Mogło!

 / Fot. .Kiedy, począwszy od roku 1935 (napaść faszystowskich Włoch na Abisynię), atmosfera międzynarodowa zaczęła się zagęszczać należało szybko wyciągać wnioski i dostosowywać do nich politykę zagraniczną i wojskową państwa polskiego. Zdania i nastroje społeczeństwa można było spokojnie odłożyć na bok i zająć się urabianiem opinii publicznej po podjęciu odpowiednich decyzji przez rząd. Sanacyjna Polska była wszakże dyktaturą, niezbyt krwawą, ale żelazną, bo wspartą na całej potędze ognia i stali wiernych Piłsudskiemu „legunów”, stanowiących trzon korupusu oficerskiego.

Dyktatura jest z reguły nieprzyjemna, a potrafi też być naprawdę paskudna. Ma jednak ogromną zaletę: w przypadku zagrażającego państwu niebezpieczeństwa umożliwia błyskawiczne podejmowanie decyzji i wprowadzenie ich w czyn przez sprawujących władzę bez przeszkód i niepotrzebnej zwłoki. Niestety wyznaczeni przez marszałka Józefa Piłsudskiego następcy ani nie zdołali spojrzeć prawdzie w oczy ani też wyciągnąć odpowiednich wniosków i narzucić wykonania wynikających z nich decyzji.

Czy można było mieć jakiekolwiek zaufanie do brytyjskich i francuskich gwarancji sojuszniczych?


Biorąc pod uwagę historię naszego narodu i państwa obietnicom przyjścia z pomocą danym przez mocarstwa zachodnie nie należało w żadnym wypadku ufać na słowo. Francuzi i Anglicy zdradzili już przedtem wielokrotnie sprawę Polaków walczących za ich i własną wolność. Było tak m. in. w czasie wszystkich trzech największych powstań przeciw zaborcom: 1794, 1831, 1863. Wiarygodność Paryża i Londynu dodatkowo podważał fakt nieudzielenia wystarczającej i trwałej pomocy białym Rosjanom w czasie wojny domowej. Na dodatek okazało się, że oba mocarstwa nie mają najmniejszej ochoty pomóc broniącym się do upadłego ofiarom faszystowskich i militarystycznych agresji w Afryce, Europie i Azji.

Co więcej, na ówczesnym poziomie techniki wojskowej oba te mocarstwa po prostu nie za bardzo miały jak udzielić naszemu krajowi bezpośredniej pomocy w wypadku agresji niemieckiej, a pomoc pośrednia też nie wchodziła w rachubę w przypadku porozumienia się przez Hitlera ze Stalinem. Zresztą owa pomoc pośrednia - uderzenie na Niemcy przez Ren, też w praktyce była niewykonalna nawet gdyby Stalin w żaden sposób nie wtrącił się przeciw nam do zmagań polsko-niemieckich. Wykluczała to całkowicie statyczno-pozycyjna francuska doktryna wojenna i dostosowany do niej skład francuskich sił zbrojnych tzn. zupełny brak szybkich, manewrowych, uderzeniowych oddziałów oraz związków taktycznych. W tej sytuacji należało skupić się od razu na dokonaniu wyboru między dwiema rzeczywistymi alternatywami:

Czy należało iść z Hitlerem na Stalina?


Takie rozwiązanie wydawało się mieć wiele niezwykle poważnych zalet. Zrywając więzy sojusznicze z Francją i nie starając się o gwarancje brytyjskie, a następnie podpisując Pakt Antykominternowski i Pakt Stalowy znaleźlibyśmy się w jednym szeregu z Węgrami, również tradycyjnie sprzyjającymi nam (nie wyłączając samego Mussoliniego) Włochami, jak również jednoznacznie polonofilsko wówczas nastawionymi narodami Rumunii, Bułgarii i prawdopodobnie również Jugosławii. Krucjatę antybolszewicką najprawdopodobniej wsparliby ochoczo również biali Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini.

Po drugie Hitler nie usiłował narzucać swoim sprzymierzeńcom rewolucji w ich sprawach wewnętrznych. Jak rozwiązać np. sprawę żydowską rozstrzygałby rząd w Watszawie zgodnie z naszą własną tradycją i interesami. Najprawdopodobniej można byłoby dać tej mniejszości rozmaite zachęty do wywędrowania do Palestyny, Argentyny, Brazylii albo do jej licznych czerwonych pobratymców zamieszkałych na wschód od polskiej granicy, jak kto woli. Nasz kraj nie byłby do dzisiaj wytykany palcem jako cmentarzysko milionów synów i córek Izraela.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (74):

Sortuj komentarze:

Niech wreszcie będzie powszechne takie powiedzenie o Polakach:
POLAK MĄDRY PO SZKODZI. Polak jest mądry i pragmatyk.
Dzisiejsza ta teraźniejsza historia to potwierdza.Jesteśmy w Unii Europejskiej w najsilniejszej cywilizacji europejskiej .Wreszcie nie prowadzimy wojen a z sąsiadami żyjemy w zgodzie.wreszcie Polska jako kraj może się dynamicznie rozwijać .Wydziwmy to naocznie codziennie.Jednak jest w Polce za dużo hamulcowych np:PiS , Solidarna Polska i środowiska z nimi związane , duchowieństwo z tym ich ciągle nienasyconym pędem do bogactw i przepychu.
KosciółrzymskoKokatolicki ( KrK) zatracił swa rolę służebną do katolików a przede wszystkim do narodu polskiego, do Rzeczpospolitej Polskiej.
Tak uważam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Chech Odpowiem tak. Z punktu widzenia syentymentalizmu bardzo ładnie to wygląda; ani z bolszewikami ani z faszystami, nasza niezmiennie sprawiedliwa Polska nieskalana niczym... Stany Zjednoczone Ameryki? No i w ten sposób przeszliśmy do polityki dawnej i współczsenj, co do której przedmówca właściwie rozumuje, że jest to historia dnia dzisiejszego podobnie jak wczorajsza polityka jest historią, której się dziś uczymy.

Otóż z punktu widzenia polityki doprowadzenie do sytuacji, w której Wojsko Polskie i Marynarka Wojenna RP, nie będące bynajmniej siłami zbrojnymi zaniedbanymi czy też zupełnie źle wyszkolonymi zostały postawione przed zadaniem niewykonalnym - walką z dwiema najpotężniejszymi armiami w danym okresie - była gorzej niż głupia. Nie zmienią tego żadne frazesy w rodzaju: "nie oddamy ani guzika" albo "tą rzeczą jest honor". Wspomniano o książkach. W roku 1921 ukazała się książka marszałka polnego Ludendorffa p. t. Wojna totalna. Na podstawie doświadczeń pierwszej światowej i przewidując dalszy rozwój takich narzędzi narzucania woli jednych państw drugim jak lotnictwo przyjął założenie, że jednym z głównych celów przyszłej wielkiej wojny w Europie będzie wyniszczenie ludności cywilnej. W tej sytuacji "utrzymywanie równej odległości od Moskwy i Berlina" musiało się skończyć również zagładą naszej ludności cywilnej przez obu potężnych, przygotowujących się na wojnę totalną sąsiadów.

Oczywiście można się uprzeć i ocenić politykę Józefa Becka wyżej niż on sam ją w końcu ocenił. Nie zmieni to faktu, że rozgrywając sytuację przedwojenną w sposób katastrofalny, jako jedyni tacy głupi w całej Europie Wschodniej, następcy Piłsudskiego skazali własny naród na upływ krwi w największych możliwych rozmiarach. Ja rozmawiałem za młodu z ludźmi, którzy pamiętali czasy sprzed 1 IX 1939. Wszyscy byli zgodni co do tego, że naród polski po wojnie skarlał duchowo i moralnie w przerażający sposób. Na wojnie prowadzonej na dwa, trzy, cztery fronty wyginęli najszlachetniejsi, najwytrwalsi, najodważniejsi. Najmądrzejsi wyjechali jak najdalej dopóki mogli. Reszta miała okazję przekazać swoje geny dalej nad Wisłą, ogłupiana i poniżana przez idiotyczny ustrój. Po ponownym odzyskaniu niepodległości musiało wyniknąć to, co wynikło.

Honor itd.? Warto zwrócić uwagę, dlaczego taka np. Debbie Schlussel nie wypowiada się w podobny sposób jak o naszym kraju i społeczeństwie o np. Węgrach, trzymających z Hitlerem niemal do ostatniej chwili? Tak się niestety płaci za historyczną głupotę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
  • chech
  • 10.09.2012 13:08

Troszkę późno ale spróbuję. Teraz wg Pana wygląda to tak - Nasze straty w 39 są nie do zaakceptowania bo ,,francuscy mistrzowie coś tam,, natomiast większe straty w sojuszu z ,,mistrzami świata'' z ZSRR są do zaakceptowania (Mają niechlubny rekord świata w ilości strat oraz ilości ludzi jaka dostała sie jednorazowo do niewoli). Dopiero w dzisiejszych czasach Rosyjska armia zrozumiała jak powinna wyglądać wojna wycofują się z ilości i powoli przechodzą na jakość - zaczynają się liczyć z życiem żołnierza. Zakupy sprzętu wojskowego za granicą itp, minister obrony Rosji stwierdził nawet że używane czołgi Leopard są lepsze niż najnowsze produkty rodzimego przemysłu po prostu zapewniają większe bezpieczeństwo na polu walki. I jeszcze sprawa książek i opracowań nawet sławny Blitzkrieg nie jest niemieckim pomysłem, a zazwyczaj formę wojny narzuca agresor nie obrońca. Liczy się elastyczność działania jedna nawet najmądrzej napisana książka nie rozwieje mgły wojny. (Coś za dużo u pana sentymentu do tej Red Army, nigdy nie było nam po drodze z nimi ani z faszystami dlatego historia wygląda tak a nie inaczej)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, ze te wszystkie teoretyczne rozważania są warte funta kłaków. Polska postąpiła tak, jak postąpiło i tego nic już nie zmieni. Co najwyżej - wnioski z takich rozważań - mogą skłaniać do konstatacji, że najkorzystniejsze dla Polski są bardzo dobre stosunki ze wschodnim sąsiadem, z czym całkowicie się zgadzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rad
  • rad
  • 03.09.2012 23:10

@Grzegorz Wasiluk
http://pragmaticwitness.com/2009/06/29/the-plot-to-exterminate-non-zionist-jews/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uprzejmie dziękuję wszystkim dyskutantom za wyrażenie swoich opinii, zabłyśnięcie wiedzą, pokazanie siŁ od pozytywnej strony - bez względu na różnice poglądów. Mamy tu tylko jeden niechlubny wyjątek, który już wytknąłem. Bądźmy ludźmi cywilizowanymi, zwłaszcza wobec narodu tak dawnego i waśnego w rozwoju naszej własnej cywilizacji.

Co do mnie to praktycznie rzecz biorąc przekazałem już wszystko, co miałem do przekazania. Cieszy mnie spora ilość odsłon, acz pragnąłbym, aby było ich kilka razy więcej. No cóż, jutro też jest dzień, a z gościny tego portalu bez wątpienia będziemy jezszcze korzystać również pojutrze ;)

Co do mnie, pora przejść z powrotem do tematów mniej przekrojowych, co nie znaczy, że nieważnych. Na pewno będę pisał w najbliższym czasie o sprawach międzynarodowych i o komputerowych narzędziach językowych. Niestety estem trochę zmęczony pisaniem, a poza tym dość mocno przeziębiony. Więc może za dzień lub dwa,,, Kłaniam się uprzejmie wszystkim moim czytelnikom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ani z Hitlerem na Stalina, ani ze Stalinem na Hitlera.
Rok 1939 to była typowa sytuacja bez wyjścia.
W roku 1989 teoretycznie już mieliśmy wyjście i zamiast kontynuować prawnie PRL mogliśmy restytuować niepodległość i kontynuować prawnie II RP.
To otworzyłoby nam drogę do nieograniczonych roszczeń wobec RFN jako spadkobierczyni III Rzeszy Niemieckiej oraz do roszczeń wobec Federacji Rosyjskiej jako spadkobierczyni ZSRR.
Niestety znowu agentury: prosowiecka (Komorowski et consortes) oraz proniemiecka (Tusk et consortes) zadbały abyśmy nie mogli skorzystać ze swobody wyboru.
Mówiąc o roszczeniach mam tu na myśli m. in. roszczenia odszkodowawcze za zamordowanych i zabitych dla ich rodzin w wysokościach porównywalnych do odszkodowań jakie zapłaciła Libia Kadafiego za zamach nad Lockerbie.
Śmierć 270 osób kosztowała Kadafiego 2 700 000 000 dolarów czyli po 10 000 000 za każdego zabitego.
To jest właściwa podstawa do roszczeń Polski wobec RFN za śmierć sześciu milionów i wobec Federacji Rosyjskiej za śmierć dwóch milionów obywateli, a ponadto za zniszczenia wojenne oraz za pięćdziesięcioletnią okupację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czy była alternatywa dla Polski sprzed września 1939 roku.
Wiem natomiast, że ciągle jest aktualna stara rzymska maksyma " chcesz mieć pokój-szykuj się do wojny."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Toteż właśnie pisałem o tych antagonizmach. Chyba bardziej one przeszkodziły tej koncepcji niż Niemcy. Czesi - Słowacy, Słowacy - Węgrzy, Węgrzy - Rumuni i tak dalej. No i kwestia Rosji, za którą optowali Czesi, co nam Polakom bardzo przeszkadzało. Natomiast Niemcy mieli tutaj niewiele do gadania...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Grzegorz Wink No i tu się zgadzamy! Już pisałem w artykułach na temat wydarzeń w Syrii, że przywódcy mocarstw zachodnich upadli na głowę zaspokajajłc islamistów kosztem umiarkowanych reżimów świeckich od Tunisu po Damaszek. Te dane o wojsku... Jak to ujął ponad czterdzieści lat temu Enoch Powell te społeczeństwa są jak człowiek zbierający drewno na stos, na którym sam ma spłonąć. Tym pilniejsze wydaje się szukanie alternatyw dla naszego polegania na ich pomocy w razie czego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.