Facebook Google+ Twitter

Nauki żywieniowe z Polski liczą się w świecie

Bardzo dużym wyróżnieniem dla polskiego środowiska zajmującego się naukami żywieniowymi jest wybór przedstawicielki Polski pani dr hab. Małgorzaty Schlegel-Zawadzkiej do zarządu Międzynarodowej Unii Towarzystw Żywieniowych.

Dr hab. Małgorzata Schlegel-Zawadzka. / Fot. Fot. Olga Solarz/UMKWybory na okres czteroletniej kadencji 2009-2014 odbyły się w czasie Światowego Kongresu Unii w stolicy Tajlandii Bangkoku, który odbył się w dniach 4-9 października 2009 r. Reprezentowanych było na nim 76 krajów członkowskich i kilkanaście organizacji regionalnych, łącznie ze 107 państw. Uczestniczyło w nim ponad 4500 uczonych i praktyków ze wszystkich kontynentów.

Międzynarodowa Unia Towarzystw Żywieniowych działa od 1948 r. i ma wpływ na politykę żywnościową na całym świecie, opiniuje badania naukowe dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Polka we władzach Międzynarodowej Unii Towarzystw Żywieniowych

Znak Międzynarodowej Unii Towarzystw Żywieniowych. / Fot. Znak oficjalnyDr hab. M. Schlegel-Zawadzka jest kierownikiem Zakładu Żywienia Człowieka Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest specjalistką w zakresie dietetyki, zachowań żywieniowych, biopierwiastków i ich udziału w zapobieganiu chorób.

Karierę naukową rozpoczęła od studiów farmaceutycznych na Akademii Medycznej w Krakowie. Od wielu lat jest członkiem Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk, która delegowała ją jako reprezentanta Polski do Międzynarodowej Unii Towarzystw Żywnościowych.

Dr Schlegel-Zawadzka ma bogaty dorobek naukowy; opublikowała kilkaset prac i artykułów dotyczących prawidłowego żywienia, uczestniczyła w bardzo wielu konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. Przy tej ogromnej wiedzy, nie ogranicza się tylko do działalności naukowej, ale prowadzi także działalność dydaktyczna i edukacyjną na rodzimej uczelni oraz w ramach towarzystw i organizacji naukowych.

Jest m.in. członkiem Rady Naukowej programu edukacyjnego „Woda dla zdrowia” www.wodadlazdrowia.pl, działającego w ramach Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (1):

Sortuj komentarze:

WHO jest zbyt komercyjne, jestem sceptyczna, ale jeżeli Towarzystwo Magnezologiczne jest pod im.J.Aleksandrowicza, to wierzę, że tam kontynuują idę prof. Aleksandrowicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.