Facebook Google+ Twitter

Nauki żywieniowe z Polski liczą się w świecie

Bardzo dużym wyróżnieniem dla polskiego środowiska zajmującego się naukami żywieniowymi jest wybór przedstawicielki Polski pani dr hab. Małgorzaty Schlegel-Zawadzkiej do zarządu Międzynarodowej Unii Towarzystw Żywieniowych.

Dr hab. Małgorzata Schlegel-Zawadzka. / Fot. Fot. Olga Solarz/UMKWybory na okres czteroletniej kadencji 2009-2014 odbyły się w czasie Światowego Kongresu Unii w stolicy Tajlandii Bangkoku, który odbył się w dniach 4-9 października 2009 r. Reprezentowanych było na nim 76 krajów członkowskich i kilkanaście organizacji regionalnych, łącznie ze 107 państw. Uczestniczyło w nim ponad 4500 uczonych i praktyków ze wszystkich kontynentów.

Międzynarodowa Unia Towarzystw Żywieniowych działa od 1948 r. i ma wpływ na politykę żywnościową na całym świecie, opiniuje badania naukowe dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Polka we władzach Międzynarodowej Unii Towarzystw Żywieniowych

Znak Międzynarodowej Unii Towarzystw Żywieniowych. / Fot. Znak oficjalnyDr hab. M. Schlegel-Zawadzka jest kierownikiem Zakładu Żywienia Człowieka Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest specjalistką w zakresie dietetyki, zachowań żywieniowych, biopierwiastków i ich udziału w zapobieganiu chorób.

Karierę naukową rozpoczęła od studiów farmaceutycznych na Akademii Medycznej w Krakowie. Od wielu lat jest członkiem Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk, która delegowała ją jako reprezentanta Polski do Międzynarodowej Unii Towarzystw Żywnościowych.

Dr Schlegel-Zawadzka ma bogaty dorobek naukowy; opublikowała kilkaset prac i artykułów dotyczących prawidłowego żywienia, uczestniczyła w bardzo wielu konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. Przy tej ogromnej wiedzy, nie ogranicza się tylko do działalności naukowej, ale prowadzi także działalność dydaktyczna i edukacyjną na rodzimej uczelni oraz w ramach towarzystw i organizacji naukowych.

Jest m.in. członkiem Rady Naukowej programu edukacyjnego „Woda dla zdrowia” www.wodadlazdrowia.pl, działającego w ramach Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (1):

Sortuj komentarze:

WHO jest zbyt komercyjne, jestem sceptyczna, ale jeżeli Towarzystwo Magnezologiczne jest pod im.J.Aleksandrowicza, to wierzę, że tam kontynuują idę prof. Aleksandrowicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.