Facebook Google+ Twitter

Naukowcy badają Filary Zniszczenia. To niesamowite struktury w Mgławicy Carina (zdjęcia)

Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego przyjrzeli się charakterystycznym strukturom w Mgławicy Carina. Nazwali je filarami zniszczenia.

 / Fot. ESO/A. McLeodMgławica Carina znajduje się 7,5 tys. lat świetlnych od nas. Zespół badawczy Anny McLeod z Europejskiego Obserwatorium Południowego przyjrzał się podobnym do kolumn strukturom za pomocą instrumentu MUSE w Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) znajdującym się w Cerro Paranal w Chile.

Zaobserwowane struktury przypominają Filary Stworzenia, które znamy z Mgławicy Orzeł. Okazuje się jednak, że ze względu na charakter do obiektów w Mgławicy Carina pasuje bardziej przewrotna nazwa filarów zniszczenia.


Czym są widoczne iglice i kolumny widoczne na zdjęciu? To obłoki gazu i pyłu wewnątrz obszaru gwiazdotwórczego. Ich - jak zwracają naukowcy - ironiczny przydomek ma związek z faktem, że po uformowaniu się w tym obszarze gwiazdy, obłok ulega zniszczeniu. Dzieje się tak za sprawą promieniowania jonizującego, które pozbawia atomy ich elektronów.

Efekt badany w Mgławicy Carina nazywany jest też fotoparowaniem. Zjonizowany gaz ulega rozproszeniu, a filary tracą masę - podaje ESO. Istnieje związek między promieniowaniem znajdujących się w pobliżu gwiazd i zanikaniem filarów.


Zdjęcia: ESO/A. McLeod

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.