Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10917 miejsce

Naukowcy badają rewelacyjną pozasłoneczną błękitną planetę

Astronomowie, którzy korzystali przez wiele lat z kosmicznego Teleskopu Hubble'a (wystrzelony w kosmos w 1990 roku), stwierdzili, że planeta "HD 189733b widziana z bliska jest błękitna". Ma do złudzenia podobny kolor do naszej Ziemi.

 / Fot. Wikimedia CommonsWedług serwisu NASA Exoplanet Archive, od połowy XIX wieku do 29 stycznia 2013 roku, odnotowano w rozległym Wszechświecie istnienie 859 pozasłonecznych planet, a potwierdzonych w różnych bezdyskusyjnych badaniach naukowych 824. Badania ciągle trwają. Astronomowie mają do dyspozycji coraz nowsze, doskonalsze, dokładniejsze i wszestronniejsze w użyciu, urządzenia badawcze.

Zobacz zdjęcie błękitnej planety - (źródło: Space Telescope) - spacetelescope.org.

Ostatnio – według portalu spacetelescope.org na stronie ESA/Hubble, po raz pierwszy udało się dokładnie określić prawdziwy kolor 8 lat temu odkrytej pozasłonecznej planety. Astronomowie, którzy korzystali przez wiele lat z kosmicznego Teleskopu Hubble'a (wystrzelony w kosmos w 1990 roku), stwierdzili, że "HD 189733b widziana z bliska jest błękitna". Ma do złudzenia podobny kolor do naszej Ziemi. Niestety, jednak na tym kończą się podobieństwa obu planet.

Zobacz zdjęcie - planeta HD 189733A w artystycznej wizji jej tranzytu, po uderzeniu silnego rozbłysku - wikipedia.org.

Planeta HD 189733b jest gazowym gigantem. Krąży blisko swojej gwiazdy macierzystej o tajemniczym symbolu HD 189733A. Ma atmosferę i wiatry, a temperatura atmosfery przekracza 1000 stopni Celsjusza. Padają na niej deszcze, ale krzemowe, a prędkość wiatru dochodzi nawet do 7000 km na godzinę. Na zdjęciu w czołówce artykułu, planeta HD 189733b na tle swojej gwiazdy – wizja artysty (Wikipedia). W silnym promieniowaniu i blasku gwiazdy ginie naturalny odblask błękitnej planety.

Zobacz zdjęcie - planeta HD 189733A w The Independent - independent.co.uk - The other blue planet HD189733b.

Odkryta w 2005 roku HD 189773b, leży w odległości 63 lat świetlnych od Ziemi. Zdaniem naukowców jest jedną z najbliższych nam planet pozasłonecznych. Z naukowego punktu widzenia przechodzi ona na tle swojej gwiazdy i jest stałym przedmiotem intensywnych badań. W astronomicznym pojęciu, zachowuje orbitalny dystans do swojej macierzystej gwiazdy, który wynosi około 2,219 dnia.

Wiadomo również, że ma bardzo egzotyczną, dla zwykłych śmiertelników na ogół trudną do zrozumienia i wysoce zmienną atmosferę. Teraz doszła jeszcze kolejna niezwykła cecha - HD 189773b jest pierwszą pozasłoneczną planetą, której naukowcy dokładnie poznali barwę, w dodatku taką, "jaką widzielibyśmy z bliska".

Błękitny kolor planety – według opinii astronomów - nie pochodzi, jak w przypadku Ziemi, od koloru oceanów. Naukowcy sądzą, że jej atmosfera jest pełna krzemionki, i to ona nadaje oglądanej z bliska planecie HD 189773b, taki właśnie kolor.

Planeta HD 189773b – zdaniem uczonych - to tzw. gorący Jowisz, czyli gazowy gigant krążący blisko swojej gwiazdy. Wiadomo, że w naszym Układzie Słonecznym, nie ma takiej planety. Ale znana nam Droga Mleczna jest ich pełna. Stąd, m.in. wynika olbrzymie zainteresowanie naukowców świata, którzy intensywnie badają fascynującą pozasłoneczną błękitną planetę, o naukowej nazwie HD 189773b.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.