Facebook Google+ Twitter

Naukowcy już wiedzą, jak rekonstruować rafy koralowe

Niemieccy naukowcy opracowali na początku lat 80. ciekawą formułę rekonstrukcji niszczejących raf koralowych mórz i oceanów. Obecnie, w czasach gdy globalne ocieplenie niszczy światowe zasoby koralowców, metoda "Biorock" święci triumfy.

Mieszkaniec indonezyjskiej rafy koralowej / Fot. Piotr ŚmieszekNajpierw były inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, Karaiby oraz rafy koralowe na Oceanie Indyjskim i Pacyfiku. Dzisiaj przyszedł czas na Indonezję. Jak informuje stołeczny Jakarta Post, "Biorock" czyli technika pobudzania szybszego i zdrowszego wzrostu rafy koralowej stosowana jest już z powodzeniem na turystycznej Bali.
Wzrost temperatury wody, globalne ocieplenie i „agresywne poławianie” ryb doprowadziły w ostatniej dekadzie do stopniowego zaniku rafy koralowej u wybrzeża wyspy.

Na ratunek przyszedł uruchomiony na początku wieku projekt "Biorock". Nowatorska technika rekonstrukcji rafy jest prosta i genialna zarazem. Polega na zatapianiu w wodzie metalowych konstrukcji znajdujących się pod stałym, acz słabym napięciem elektrycznym. Właśnie to napięcie powoduje, iż na powierzchni konstrukcji szybko wytwarza się kamień wapienny, który z kolei sprzyja osadzaniu się na nim wszelkich koralowców.

Co więcej, wzrost koralowców zagnieżdżonych na elektryzujących konstrukcjach jest kilkakrotnie szybszy niż w warunkach pozbawionych takiej stymulacji.
Dzięki stosowanej od kilku lat metodzie „Biorock” balijska zatoka Pemuteran w której ją testowano, ma dzisiaj rafę koralową, jakiej nie miała nawet przed ocieplaniem się tutejszych wód.

Koralowce wyhodowane na konstrukcjach „Biorock” mają o połowę silniejszą strukturę i są znacznie bardziej odporne na zabójcze dla nich wybielanie.
Nowe koralowce stały się ponownie największą atrakcją powracających w te strony płetwonurków i turystów. Również sceptycznie odnoszący się do projektu miejscowi rybacy dostrzegli w nim niewątpliwe pozytywy. Dzięki rafie koralowej do zatoki przypływa coraz więcej gatunków ryb.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Interesujące ... jednym słowem zbawienna fizykoterapia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.01.2012 08:43

Gdyby to się sprawdziło byłoby cudownie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo przyjazna człowiekowi wiadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe doniesienie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.