Facebook Google+ Twitter

Naukowcy: Możliwa jest nowa pandemia grypy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-22 22:09

Połączenie wirusów różnych odmian grypy może doprowadzić do kolejnej, bardzo groźnej pandemii - uważają naukowcy. Wykazały to testy laboratoryjne na myszach przeprowadzone w USA.

Ptasia grypa miała bardzo wysoką śmiertelność - zmarła ponad połowa z 442 oficjalnie zdiagnozowanych chorych. Wirus ptasiej grypy nie przenosił się jednak z człowieka na człowieka, dzięki czemu nie doszło do epidemii. Z kolei wirus nowej grypy A/H1N1 okazał się stosunkowo niegroźny, ale rozprzestrzeniał się bardzo szybko.

Eksperymenty wykazały, że oba te wirusy mogą się połączyć i stworzyć odmianę grypy, która jednocześnie będzie miała wysoką śmiertelność oraz będzie łatwo przenosiła się z człowieka na człowieka. Na razie nie wiadomo, jakie jest prawdopodobieństwo powstania takiej mutacji. Naukowców niepokoi jednak fakt, że zrodzenie się takiej odmiany w ogóle jest możliwe - do tej pory mutacje otrzymywane w laboratoriach okazywały się bowiem raczej niegroźne.

Wyniki testów przeprowadzonych przez wirusologów z Uniwersytetu Wisconsin - Madison publikuje internetowe wydanie prestiżowego Tygodnika Amerykańskiej Akademii Nauk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Grypa ptasia, świńska, choroba wściekłych krów, kleszcze i co jeszcze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.