Facebook Google+ Twitter

Naukowcy na tropie zagadki déjà vu

Przypadek niewidomego człowieka, który doświadcza déja`vu zrewolucjonizował podejście badaczy do tego zjawiska.

Czym jest fenomen zwany z francuskiego déja`vu? Powszechnie jest przedstawiany jako silne uczucie, że przeżywana obecnie sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w jakieś nieokreślonej przeszłości. Wielu badaczy do tej pory sądziło, iż obraz z jednego oka dociera do mózgu przed obrazem z drugiego oka dając efekt „już widzianego”.

Niedawno badacze znaleźli niewidomego mężczyznę, który doświadcza déja`vu poprzez zapach, słuch i dotyk. Podczas odsuwania zamka błyskawicznego „usłyszał” szczególny fragment muzyki,  trzymanie talerza w stołówce uczelnianej przypomniało urywek rozmowy.

Odkrycie jest opisane w czasopiśmie "Brain and Cognition", donosi o nim także pismo "Live Sciece"

"To pierwszy taki przypadek, który został odnotowany w literaturze naukowej " powiedział Akira O'Connor z Uniwersytetu Leeds. "Jest to przydatne, ponieważ opis tego konkretnego przypadku przeczy teorii optycznego opóźnienia przewodzenia obrazu. Ostatecznie chcielibyśmy rozmawiać z większą grupą osób niewidomych ponieważ nie mamy powodu by przypuszczać, iż doświadczenia tego mężczyzny są nienormalne albo różnią się od doświadczeń innych "

www.livescience.comO'Connor przyznaje, że osoby, które doświadczają zjawiska déja`vu mają wrażenie, iż jest to niewytłumaczalne, są krytyczne wobec swojego odczucia, wiedzą, iż to czego doświadczają jest w praktyce niemożliwe. Uczucie to jest subiektywne, dlatego też psychologia dążąc do obiektywizmu, unikała podjęcia tego tematu. Psychologom udało się wyjaśnić zjawisko „mam to na końcu języka”, czyli uczucie, że wiem, ale nie mogę sobie przypomnieć. O'Connor wraz z innymi psychologami chciałby dojść do takiego samego zrozumienia zjawiska déja`vu.

O'Connor i jego kolega Chris Moulin na swoim koncie mają już laboratoryjne wywołanie tego fenomenu z wykorzystaniem hipnozy. W eksperymencie tym poproszono studentów, aby zapamiętali zestaw słów. Podczas hipnozy zasugerowano im by o nich zapomnieli. Po przebudzeniu pokazano badanym te same wyrazy. Połowa studentów twierdziła, że wytworzyło się u nich uczucie podobne do déjà vu, a połowa z tych 50% twierdziła, iż to z pewnością déjà vu.

Obaj badacze sądzą, że zjawisko powstaje, gdy obszar mózgu, który zajmuje się uczuciem znajomości zostaje zakłócony. Jednak marzeniem ich jest uchwycenie spontanicznie powstającego déjà vu, choć jak sam przyznaje jest to bardzo trudne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.