Facebook Google+ Twitter

Naukowcy o badaniach CERN: Odkrycie, które nadchodziło całe wieki

Rankiem 23 września w mediach pojawiły się pierwsze informacje na temat przełomowego odkrycia CERN. Przeprowadzony eksperyment został szeroko skomentowany praktycznie na całym świecie. A co sądzą fizycy z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii?

 / Fot. Gillis Danielsen, lic. CC 3.0Eksperyment CERN pokazał, że prawdopodobne jest przekroczenie bariery światła. Dla niewtajemniczonych neutrino, które "wypuszczono" z ośrodka CERN w Szwajcarii do oddalonego o 732 km włoskiego Gran Sasso, dotarło tam o 60 nanosekund szybciej niż zrobiłoby to światło. Próbę powtórzono 15 tysięcy razy, a rezultat wciąż pozostawał taki sam. Jeżeli do eksperymentu nie wkradł się żaden błąd pomiaru, to odkrycie naukowców z CERN przejdzie do historii.

"Muszę powiedzieć, że to największe zdumienie, jakie w życiu przeżyłem"

Tak na odkrycie CERN zareagował profesor Marek Jeżabek, szef Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Wywiad z profesorem możemy przeczytać na stronie fizyka.dk. Polski naukowiec dodaje, że wszystko, czego nauczył się podczas ostatnich 40 lat o fizyce jądrowej, ległoby w gruzach. Jeżabek zaznaczył również, że zajmuje raczej konserwatywne stanowisko względem odkrycia, bo to właśnie zachowawczość sprawia, że nowe tezy sprawdza się bardzo dokładnie.

Przełomowe odkrycie w CERN otwiera możliwość podróży w czasie?


Profesor podkreślił także, że eksperymenty na neutrinach są bardzo trudne, ale: "Niewątpliwie jednego możemy być pewni. Te pomiary zrobione są z najlepszą dostępną na świecie precyzją. Mamy do czynienia z zespołami specjalistów, którzy są absolutnymi mistrzami w dziedzinie eksperymentu".

"Jeśli mają rację, to zjem swoje bokserki"

W ten sposób badania CERN skomentował Jim Al-Khalili, wykładowca brytyjskiego University of Surrey: "Jeśli eksperyment CERN okaże się prawdziwy i neutrina faktycznie złamały barierę światła, to zjem swoje bokserki na żywo w TV" - tę wypowiedź możemy przeczytać na stronie "Daily mail" . Jim Al-Khalili jest znanym w Wielkiej Brytanii fizykiem teoretycznym. W 2007 roku został uhoronowany Nagrodą Faraday'a, a w obecnym Nagrodą Kelvina.

CERN może być w błędzie. Czy dokonano prawidłowych pomiarów?


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Witold W.
  • Witold W.
  • 26.09.2011 19:25

Dobrze napisany artykuł, lubię czytać takie przeglądy na dany temat :)
Bardzo profesjonalne podejście widać autora:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.