Facebook Google+ Twitter

Naukowcy o zagrożeniach z kosmosu: Rasa ludzka żyje na kredyt

Astronomowie, biznesmeni i artyści wystosowali odezwę do rządów państw o podjęcie działań wobec zagrożeń z kosmosu. Międzynarodowej grupie przewodniczą, królewski astronom Lord Martin Rees i doktor astronomii Brian May, gitarzysta Queen.

Ziemia w kolizji z obiektem przestrzeni kosmicznej - wizja artysty. http://theconversation.com/how-to-avoid-an-asteroid-impact-without-calling-in-bruce-willis-7903 / Fot. theconversationPlejada wiodących światowych ekspertów w dziedzinie astrofizyki, pragnie aby zaprzestano martwić się o to, co dzieje się na Ziemi i rozpoczęto planowanie na wypadek tego jednego dnia, kiedy zagłada dla naszej planety może nadejść z przestrzeni kosmicznej. Widzieliśmy to już w hollywoodzkich produkcjach: asteroida-morderca mknie w kierunku naszego drogiego globu, podczas gdy NASA usiłuje znaleźć sposób, aby powstrzymać lot kosmicznej bestii.

Międzynarodowa grupa astronautów, naukowców i innych zainteresowanych wzywa do szybkiego rozwoju działań w celu wykrycia asteroid, które mogą spowodować rozległe zniszczenia na ziemi. Ostrzegają przypominając, że jest to jedno z największych zagrożeń dla ludzkości w nadchodzących stuleciach. Grupie przewodzą, Lord Martin Rees, astronom królewski z Wielkiej Brytanii i Brian May, doktor astronomii, świetnie znany gitarzysta zespołu rockowego Queen.

Naukowcy oznajmili, że stokrotny wzrost liczby obiektów wykrywanych każdego roku nakazuje pilnie myśleć o następnej Zdarzenia w Czelabińsku, dn. 15.02.2013r. By Константин Кудинов (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Константин Кудиновdekadzie. Projekty naukowe dla wykrycia asteroidy, które mogą wejść w kolizję z Ziemią, są prowadzone już od ponad 50 lat. Prace zwiększyły się w 1998 roku, kiedy NASA poświęciła już dekadę na identyfikację obiektów znajdujących się blisko Ziemi, a których średnica była większa niż 1 km - rozmiary mogące spowodować katastrofę potencjalnie zagrażającą wyginięciem istot żywych. Królewski astronom Martin Rees powiedział, że rodzaj ludzki musi dokonać "misji odszukania asteroid, zanim one znajdą nas".

Jednakowoż astrofizycy ostrzegają, że asteroidy i meteory stosunkowe małe, czyli około 50m średnicy, również mogą spowodować poważne spustoszenia na Ziemi. Przy bezpośrednim uderzeniu zdolne są zniszczyć miasto i zabić miliony istnień ludzkich. Przykładowo, niewykryty meteoryt o szacunkowej średnicy 20m wszedł w atmosferę nad Rosją w zeszłym roku i eksplodował na wysokości kilku kilometrów powodując falę uderzeniową, w wyniku czego rannych zostało 1500 osób w miejscowości Czelabińsk. Nawet niszczycielski obiekt z 1908r., meteoryt tunguski na Syberii, największy ze znanych z kronik ludzkiej historii, miał rozmiary zaledwie około 50m. Jak mówi Brian May: "Obecnie posiadamy wiedzę o mniej niż jednym procencie obiektów porównywalnych do tego, który uderzył na Podkamienną Tunguską i nikt nie wie, kiedy następny taki wielki uderzy."

Meteoryt tunguski. Powalone drzewa i ziemia wypalona na przestrzeni setek kilometrów kwadratowych przez impakt meteorytu. Obraz kadrowany; zdjęcie w maju 1929r. Autor: Leonid Kulik, the expedition to the Tunguska event [Public domain lub Public domain], Wikime / Fot. Leonid KulikKatastrofa tunguska, w której obiekt eksplodował na wysokości ok. 10 km nad powierzchnią Ziemi, była na tyle silna, aby zniszczyć obszar około 800 kilometrów kwadratowych, a fale uderzeniowe odczuwalne były nawet w Wielkiej Brytanii.

Tylko około 1 procent metrowych asteroid, meteorów i komet, które mogą spowodować znaczne zniszczenia na Ziemi wykryto do tej pory, zgodnie z oświadczeniem naukowców wydanym w ostatnią środę. Asteroida wystarczająco duża, aby zniszczyć całe miasto jest katastrofalnym zjawiskiem, którego prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię oszacowano na jeden raz w ciągu 100 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.