Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9168 miejsce

Naukowcy odkryli gen jąkania

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-11 16:27

Według Amerykańskiej Fundacji Jąkania (Stuttering Foundation of America) jest to przełomowe odkrycie, podważające dotychczasową teorię, że zaburzenia mowy mają przyczyny psychologiczne i wynikają ze stresu, rodzinnych patologii lub niskiej inteligencji.

Według najnowszych badań, te czynniki mogą przyczynić się do pogłębienia jąkania, jednak nie są jego źródłem. Naukowcy twierdzą, że za ten typ zaburzeń mowy odpowiada mutacja trzech genów. Już wcześniej niektóre badania sugerowały, że jąkanie może mieć przyczyny genetyczne, gdyż często przechodzi z pokolenia na pokolenie. Teraz udało się ustalić, o jakie geny chodzi.

Naukowcy przebadali jąkające się osoby ze Stanów Zjednoczonych, Anglii i Pakistanu. Pacjenci pochodzili z różnych środowisk społecznych i mieli różną sytuację rodzinną. U prawie wszystkich wykryto mutację chromosomu 12, która nie występuje u osób, które nie cierpią na zaburzenia mowy.
Według naukowców, ta mutacja odpowiada tylko za niektóre typy jąkania. Prowadzą badania, które pozwolą ustalić inne geny, związane z zaburzeniami mowy.

W Polsce jąka się około 1 - 2 procent dorosłych i około 4 procent dzieci, w sumie około 400 tysięcy osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.