Facebook Google+ Twitter

Naukowcy odkryli najbardziej oddaloną planetę karłowatą w Układzie Słonecznym? Poznajcie V774104

Obiekt V774104 jest najnowszym kandydatem do miana najbardziej odległej planety karłowatej w Układzie Słonecznym. Leży aż 15,2 mld kilometrów od Słońca.

 / Fot. .V774104 jest prawie połowę mniejszy niż Pluton. Jego orbity wokół Słońca nie da się jeszcze określić. Został on odkryty około dwóch tygodni temu. Naukowcy prowadzą poszukiwania obiektów w rejonie za Plutonem, licząc na odpowiedzi na pytania na temat wczesnego Układu Słonecznego - podaje Space.com.

V774104 jest kandydatem do miana najbardziej odległej planety karłowatej w Układzie Słonecznym. Do tej kategorii zalicza się Pluton, przez lata uznawany za planetę i w 2006 r. zdegradowany przez Międzynarodowa Unię Astronomiczną. Wraz z Plutonem znamy pięć planet karłowatych. Są to: Ceres (do której dotarła w tym roku sonda Dawn), Haumea z Pasa Kuipera, Makemake (również z tego rejonu) oraz Eris.

Czytaj także: W Chile rusza budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana. To najbardziej zaawansowany teleskop w historii


Jeżeli obliczenia naukowców są poprawne V774104 znajduje się 103 jednostki astronomiczne od Słońca, czyli ponad 15 mld kilometrów.

Przed przyznaniem tytułu najdalszego obiektu w Układzie Słonecznym należy pamiętać, że kandydatami do niego są jeszcze dwa bardziej odległe obiekty: planetoida 90377 Sedna, znajdująca się ponad 140 mld kilometrów oraz planetoida 2006 SQ372 odległa o 200 mld km. V774104 może jednak ciągle kandydować do miana najodleglejszej planety karłowatej.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.