Facebook Google+ Twitter

Naukowcy odkryli nowy gatunek drapieżnika. Olinguito zamieszkuje Andy

Naukowcy potwierdzili odkrycie nowego gatunku zwierząt z rodziny szopowatych. Mały ssak został nazwany olinguito, jak podało naukowe czasopismo "ZooKeys".

Olinguito / Fot. Wikimedia Commons/Mark GurneyNazwa olinguito pochodzi od hiszpańskiego słowa i oznacza mały, uroczy olingo. Słowa idealnie opisują zwierzątko, które wydaje się dokładnie tak wyglądać. Zostało ono już nazwane skrzyżowaniem kota z małpką oraz porównane do pluszowego misia, choć olinguito wzrostem przypomina bardziej świnkę morską. Olingo to grupa szopowatych ssaków, żyjących w mglistych lasach Ekwadoru i Kolumbii.

Zwierzę ma duże oczy, rudo-brunatne futro i waży około 900 gramów. W warunkach naturalnych, tak jak jego kuzyni, żyje w lasach Kolumbii i Ekwadoru. To pierwszy od 35 lat gatunek drapieżny odkryty na zachodniej półkuli. Olinguito żyje na drzewach, jest aktywny głównie nocą i lubi jeść owoce, owady oraz nektar kwiatów. Naukowcy spotkali je w Andach na wysokości od około 1500 metrów aż do 2750 metrów nad poziomem morza, a to o wiele wyżej niż tereny zamieszkałe przez inne gatunki z tej rodziny.

Odkrycie nie jest nowe, było ono jedynie niepotwierdzone. Zwierzę kilka lat temu wypatrzył zoolog Kristofer M. Helgen, podczas liczenia liczby gatunków z grupy olingo, rodziny szopowatych z Ameryki Południowej.

-Wiedziałem, że to nowy gatunek, ale musiałem być tego pewien- powiedział Helgen w artykule Washington Post. Naukowiec przez kilka wykonywał testy DNA, aby móc potwierdzić swoją tezę. Wezwał także zoologa Rolanda Kaysa, światowego eksperta w dziedzinie olingo, którego cytuje Washington Post. W końcu naukowcom udało się wyśledzić zwierzątko w jego naturalnym środowisku.

-Na drzewach odbija się prawie jak małpa.- skomentował zachowania olinguito zoolog Roland Kays.
Przy okazji odkrycia nowego gatunku naukowcy zaapelowali o ochronę mglistych lasów w Ekwadorze i Kolumbii. Określa się, że aż 40 proc. ich powierzchni zostało zniszczonych przez rolnictwo lub wchłoniętych w granice miast, co zmniejszyło tereny występowania olinguito.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przytulaśna mordka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.