Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1541 miejsce

Naukowcy odkryli planetę bliźniaczą Ziemi. Kepler-452b okrąża swoją gwiazdę w 385 dni

Naukowcy odkryli planetę bliźniaczą Ziemi. Kepler-452b jest 60 proc. większy od naszego globu i obiega swoją gwiazdę w 385 dni. Odległość obiektu od jego "słońca" może zapewniać warunki sprzyjające powstaniu życia.

 / Fot. NASA/JPL-Caltech/T. PyleAgencja kosmiczna NASA potwierdziła, że jej misja Kepler odkryła pierwszą planetę podobną do Ziemi w jej wielkości. - To większa, starsza kuzynka Ziemi - informuje NASA. Planeta krąży wokół swej gwiazdy w odległości pozwalającej na zamieszkanie na niej.

Amerykańska agencja poinformowała, że nowo odkryta planeta, nazwana Kepler-452b jest najmniejszą dotychczas odkrytą planetą, krążącą po orbicie w strefie możliwej do zamieszkania przez ludzi. Na tej planecie możliwe jest istnienie wody powierzchniowej, a ona sama krąży wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Obecnie NASA potwierdziła już odkrycie w sumie 1030 innych planet.

John Grunsfeld, administrator Naukowego Dyrektoriatu Misji NASA w Waszyngtonie powiedział cytowany przez portal agencji, że "to odkrycie sprawia, że jesteśmy o krok bliżej od znalezienia Ziemi 2.0."

Chociaż Kepler-452b jest o 60 procent większa od Ziemi, to okrąża swoją gwiazdę w ciągu 385 dni, czyli zaledwie w czasie o 5 procent dłuższym niż wynosi okrążenie Słońca przez Ziemię. Planeta leży również w odległości o 5 proc. dłuższej od swej gwiazdy Kepler-452 niż Ziemia od Słońca.

Gwiazda Kepler-452 ma 6 miliardów lat i jest o 1,5 mld lat starsza od Słońca, ma tę samą temperaturę, ale jest o 20 proc. jaśniejszą i o 10 proc. większą gwiazdą. Układ Kepler znajduje się 1400 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Cygnus.

Czytaj także: Satelita DSCOVR wykonał wspaniałą fotografię Ziemi z odległości 1,6 mln kilometrów (zdjęcie)


- Możemy myśleć o Kepler-452b jak o starszej, większej kuzynce ZIemi, co daje nam szansę na zrozumienie i zastanowienie się nad zmianami w otoczeniu Ziemi - powiedział Jon Jenkins, analityk danych sondy Kepler w NASA, który przewodzi zespołowi, który odkrył planetę.

Wojciech Rogacin (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.